Current track

Title

Artist

Nie gra? KLIKNIJ TUTAJ

Current show

Wsłuchaj się!

17:00 18:00

Current show

Wsłuchaj się!

17:00 18:00

Upcoming show

Radiolog

18:00 19:00

Background

Polski kryminał świąteczny – nowość od Aldony Reich

Napisany przez , 20 grudnia 2023

                     Kryminał „Dwunasty” jest najnowszym dziełem rąk polskiej pisarki ukrywającej się pod pseudonimem Aldona Reich. Wyszedł on na mikołajki 2023 roku. Akcja ma miejsce w Zielonej Górze w dzień wigilijny. Tam morderca, nie zostawiając żadnych śladów, pozbawia życia dwunastu osób, jak gdyby szykował sobie dwanaście potraw na kolację świąteczną. Komisarz Kmita stara się wykryć zabójcę, jednak wszystko bardziej się komplikuje, gdy podejrzenia padają na współpracowników.

                      Jest spokojny wigilijny dzień w Zielonej Górze, niektórzy zaczynają przygotowania potraw, inni pracują lub są zajęci codziennymi sprawami. Wszystko toczy się swoim tempem, jednak tę sielankę zakłócają niespodziewane morderstwa – z pozoru losowe, jednak połączone ze sobą. Krok po kroku życie traci dwunastu ludzi i okazuje się, że każdy z nich miał coś wspólnego z dawno zapomnianą i zakurzoną sprawą pewnej kobiety. Komisarz Kmita wraz z pomocą Eliasza chce jak najszybciej rozwiązać tę zagadkę i jednocześnie zapobiec dalszym zabójstwom. Zaczyna rozumieć tok myślenia kryminalisty, jednak on zawsze jest jeden krok przed nim, zupełnie tak, jak gdyby ktoś z mundurowych mu pomagał. Z każdą przeczytaną stroną zagadka staje się coraz bardziej zagmatwana i zamiast łączyć wątki – one się rozmijają. Wszędzie pojawia się tylko imię Małgorzaty. Kim jest ta tajemnicza kobieta?

                     Pomysł na książkę wywodzi się z TikToka. Autorka podzieliła się nim z jego społecznością i gdy został ciepło przyjęty, zawarła go na 364 stronach i 6 grudnia 2023 pojawiła się już w finalnej wersji do przeczytania. Bardzo ciekawy i nietuzinkowy pomysł w połączeniu z bohaterami, którzy potrafią wzbudzić różne emocje, to strzał w dziesiątkę. Wiele punktów widzenia to także udana zagrywka, w niewielkich odstępach czasu możemy zaznać perspektywy mordercy, ściągającego go policjanta oraz samych ofiar. Końcówka wyjaśnia wszystko i opowiada nam, co wydarzyło się ponad dekadę wcześniej i doprowadziło do tego krwawego dnia wigilijnego.

                  Serdecznie polecam tę historię każdemu, kto lubi motyw zemsty oraz pościg dobra za złem. Wydarzenie w książce są pewnego rodzaju sprawką efektu motyla, bo gdyby nie tajemnicze okoliczności śmierci Małgorzaty i nieudzielona pomoc, dwanaście osób wciąż cieszyło by się życiem.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.