Wsłuchaj się!

Nietypowe atrakcje w regionie świętokrzyskim, które warto odwiedzić

Napisany przez , 18 grudnia 2023

Region Świętokrzyski to bogato obdarowany pięknymi miejscami obszar. W poniższej treści zagłębimy się w niespotykane i mniej popularne atrakcje Kielc i okolic. Dowiemy się również, jakie charakteryzujące ich elementy sprawiają, że te miejsca są niepowtarzalne.

Papugarnia Ara to miejsce ulokowane na Alei Solidarności 20 w Kielcach. Chętni mogą w tym miejscu zobaczyć sześćdziesiąt kolorowych papug. W czasie zwiedzania można nakarmić je, potrzymać oraz poznać ich historię. Zwiedzający spotka w papugarni siedemnaście gatunków ptaków. Wśród nich znajdują się takie jak papugi Faliste pochodzące z Australii, Żak z Afryki, Patagonka z Patagonii. Większość jednak wywodzi się z Ameryki południowej. Tu zobaczymy więc Aleksandrę Wielką, Kakada Różowego i Are araraunę. Miejsce można zwiedzać indywidualnie i grupowo od soboty do piątku (oprócz poniedziałku) w godzinach 11:00 -19:00. Sam spacer po atrakcji trwa ok. 40 min i wymaga spokoju oraz ostrożności. Trzeba unikać nagłych krzyków i zdjęć z fleszem. Warto przed wejściem zdjąć biżuterię, a jest to spowodowane tym, że papużka Aleksandra Wielka lubi błyskotki. Gość przed wejściem zostaję poinformowany o wszystkich ważnych aspektach dotyczących bezpieczeństwa. Cennik miejsca: bilet dla dorosłych to 25 zł, ulgowy 20 zł. Dla grup zorganizowanych powyżej 10 osób to 17 zł.

papuga

Zdjecie: https://papugarnia-ara.pl/

Energetyczne centrum nauki to muzeum znajdujące się na ulicy Karola Olszewskiego 6 w Kielcach. W swoim wnętrzu posiada: „Wystawę Energię”, laboratorium „Generator Mocy”, kino 2D/3D oraz „Energetyczny Ogród Doświadczeń”. Zwiedzający na wystawach mogą dowiedzieć się tego-jak powstaje paliwo do samochodu aż do-ile energii potrzeba na zaświecenie jednej żarówki. W laboratorium mają również możliwość brać udział w warsztatach popularnonaukowych, na których spotkają różnokolorowe zabawki naukowe. W kinie mogą też obejrzeć film o energii w przyrodzie. Zaś w ogrodzie goście spotkają siłownie z wyzwaniami ruchowymi wykorzystujące różnice poziomów terenu. Jest to odpowiednie miejsce dla grup zorganizowanych. Cennik: Bilet normalny  32,00 zł (zwiedzanie 90 minut), bilet normalny 22:00 zł (zwiedzanie 45 minut). Muzeum czynne jest od soboty do piątku (oprócz poniedziałku). Sobota, niedziela w godzinach 10:00-16:45 a reszta dni w godzinach 8:30-16:00.

Wnęrze Energergetycznego centrum nauki

Zdjęcie:https://ecn.kielce.pl/index.php/pl/ecn-to-my/przestrzen/

Źródełko Biruty to magiczne miejsce znajdujące się w parku przy ulicy Księdza Stanisława Staszica (naprzeciwko Łaźni miejskiej) w Kielcach. To symbol życia, urody i miłości. Swoją nazwę zawdzięcza ukochanej Marcina Borowca z „Syzyfowych prac” Stefana Żeromskiego. Według legendy spotkał tu swoją ukochaną Anne Stogowską zwaną „Birutą”. Źródło w 1973 roku zostało wzbogacone rzeźbą z wapienia pińczowskiego, autorstwa Ryszarda Wojciechowskiego nazwaną „Przysięgą miłości”. Przedstawia kobietę w pozycji siedzącej, która na znak składanej przysięgi jedną dłoń ma uniesioną do góry. W drugiej trzyma szachownicę, symbol miłości pełnej gier czy wyzwań. To idealne miejsce dla zakochanych, dzieci i seniorów, a nawet wrzucenia grosika do wody na ”szczęście”.

Źródło Biruty

Centrum Nauki Leonarda Da Vinci to muzeum znajdujące się 22 minuty autem od Kielc, a dokładnie we wsi Podzamcze. Centrum nauki wypełnione jest interaktywnymi wystawami oraz ekspozycją w ogrodzie. Na wcześniej wspomnianych wystawach odwiedzający mogą głębiej poznać nauki przyrodnicze, a w tym np. ciekawostki o człowieku i jego budowie wewnętrznej. Młodzież i dzieci skorzystać mogą z warsztatów naukowych, które prowadzone są w pełni wyposażonych laboratoriach i przez wykwalifikowaną kadrą edukatorów. Oprócz tego mogą ujrzeć rozmaite pokazy naukowe oraz przejść się po terenie zielonym wokół budnku. W ogród zostały wkomponowane eksponaty naukowe. Jeśli chodzi o ceny, to bilet normalny wynosi 30 zł, ulgowy 25 zł, a grupowy 23 zł.   Zwiedzanie całej wystawy zajmuję 2 godziny, zajęcia laboratoryjne trwają ok. 45 minut. Obiekt czynny jest od soboty do piątku (oprócz poniedziałku) w godzinach 8:00-16:00.

Centrum Nauki Leonarda Da Vinci

Rezerwat przyrody Perzowa Góra zlokalizowany jest w gminie Strawczyn, pół godziny drogi od Kielc. To miejsce pełne przyrody nieożywionej. Pod główną ochroną rezerwatu znajdują się odsłaniające piaskowce triasowe oraz wielogatunkowy drzewostan z fragmentem buczyny. Występują również tam rzadkie rośliny pod ochroną tj. lilia złotogłów, konwalia majowa, czosnek niedźwiedzi, paprotka zwyczajna, kokorycz pełna. Oprócz występujących rzadkich roślin uroku dodaje znajdująca się tam Kaplica św. Rozalii (patronki od zarazy) wiążąca ze sobą historię z przełomu XVII -VIII wieku. Zabytek, jako że jest na zewnątrz, czynny jest całodobowo i bezpłatnie.

Rezerwat przyrody Perzowa Góra

Muzeum Siekier to dość ciekawa atrakcja znajdująca się we wsi Orzechówka (ok. 40 min drogi autem od Kielc). To prywatne muzeum założone przez Adolfa Kudlińskiego w 2006 roku. Atrakcja zawiera 1850 siekier, najstarsza z kolekcji pochodzi z ok. 1720 roku. Wszystkie zabytki znajdujące się w tym miejscu były osobiście gromadzone przez Pana Kudlińskiego ponad 20 lat. Większość z nich jest wykupiona w złomowiskach w Skarżysku, Suchedniowie i Kielcach. Natomiast te kamiennie przywiezione zostały z wykopalisk  archeologicznych na Słowacji. W gospodarstwie spotkamy też kuźnię, w której właściciel prowadzi lekcję kowalstwa i płatnerstwa. Obiekt czynny jest od poniedziałku do niedzieli. Wstęp do muzeum jest wolny, a godzinę uzgadnia się telefonicznie przed zwiedzaniem na dane kontaktowe: Muzeum Siekier Orzechówka 16 26-010, Bodzentyn Tel: 41 3210018, tel. kom. 6034722

Muzeum Siekier

Otagowano jako