Current track

Title

Artist

Nie gra? KLIKNIJ TUTAJ

Current show

Current show

Background

Inauguracja roku akademickiego 2022/2023 na Wydziale Humanistycznym

Napisany przez , 10 października 2022

10 września odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2022/2023 na Wydziale Humanistycznym. W inauguracji wzięły udział władze Wydziału, kierownictwo instytutów, wykładowcy oraz studenci pierwszego roku.

Wydarzenie otworzyło odśpiewanie hymnu państwowego, a następnie swoją przemowę rozpoczęła Dziekan Wydziału Humanistycznego prof. dr hab. Beata Wojciechowska  Nawiązując do historii akademickości, wspomniała również o tym jak w przeszłości odbywały się zajęcia, o tym jakie prawdy przekazywano studentom oraz aby pamiętali o nich w każdym aspekcie swojego życia.

„Studentom, kiedy przychodzili na pierwszy rok radzono, aby unikali przywar, przepychu, skąpstwa, zbytku, aby nie nosili zbyt kusych szat, ale też nie mieli zbyt długich włosów. Radzono im, aby doskonalili niewinność, a taką podstawową cnotą akademicką wymaganą od studentów było posłuszeństwo. Radzono im, aby zaraz po przebudzeniu albo w czasie spaceru, albo w czasie wolnym od nauki żeby zawsze pamiętali, rozważali, rozpatrywali, przypominali sobie wszystkie te prawdy, których nauczyli się w trakcie wykładów bądź w czasie dysput akademickich…”

Następnie rozpoczął się wykład akademicki pt. „Progres – relikty – antynomie. Znane i mniej znane oblicza XIX wieku.” wygłoszony przez prof. dr hab. Stanisława Wiecha. Wykład bardzo zaciekawił studentów, sam profesor swoją prezentacją rozbawił uczestników wydarzenia.

„Sprawy wokół których chciałbym się poruszać są to: progres czyli postęp, relikwie i antymonie. Te trzy słowa kluczowe będą punktem wyjściowym dla moich rozważań (…) Pierwsza rzecz która się nasuwa przy tego rodzaju kwestiach to refleksja ogólniejsza, postęp cywilizacyjny, kulturowy i technologiczny…”

Po wykładzie rozbrzmiała tradycyjna pieść  Gaudeamus Igitur. Wydarzenie zakończyły słowa Pani Dziekan dziękującej za uczestnictwo.  Po uroczystości student pierwszego roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej Patryk Ślizak postanowił podzielić się swoimi odczuciami.

„Ogółem inauguracja naprawdę mi się podobała, było parę ciekawych punktów, wstęp był niezwykle ciekawy jak i wykład pana profesora. Najbardziej podobał mi się fragment z zapraszaniem na wydarzenia spirytystyczne, naprawdę rozbawiło to całą salę, razem ze znajomymi mieliśmy szampańską zabawę” – Tak zakończył swoją wypowiedź na temat wydarzenia, następnie opowiedział o tym jak minął mu pierwszy tydzień na studiach.
„W trakcie pierwszego tygodnia poznałem mnóstwo nowych ludzi, godziny zajęć bardzo zgrabne i koniec końców wydaje mi się, że podjąłem w miarę słuszny wybór bo kierunek pokrywa się z moimi zainteresowaniami i z tym, że po prostu zawsze bardzo chciałem robić coś w tym kierunku. Jestem naprawdę zadowolony”.

Relację przygotowały Alicja Maj oraz Natalia Kozik.

 


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.