European Rover Challenge w Starachowicach

Napisany przez , 14 września 2018

W piątek 14 września, w Starachowicach zaczyna się European Rover Challenge. Jest to największa impreza Robotyczno – Kosmiczna na świecie. Całe wydarzenie potrwa do niedzieli, do godzin popołudniowych. Event odbędzie się w Muzeum Przyrody i Techniki.

Prócz atrakcji takich jak rywalizacje robotów marsjańskich, będzie możliwość spotkania się z Timem Peakiem – słynnym brytyjskim astronautą. Rywalizować będzie ze sobą 40 drużyn z 6 kontynentów. Polskę będą reprezentować zespoły z Politechniki Opolskiej, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Politechniki Białostockiej, Politechniki Świętokrzyskiej, Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Politechniki Śląskiej, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Zagraniczne zespoły, to reprezentanci m.in. uniwersytetów z Torronto, Monachium, Indyjskiego Vidyapeetham, czy New South Wales University w Australii.

Zespoły pracują nad zbudowaniem w pełni działającego łazika marsjańskiego, budowanego na wzór Curiosity, czy ExoMars. Zwycięska drużyna będzie mogła cieszyć się swoim łazikiem, jako produktem prestiżowej misji analogowej AMADEE – 2020 (symulacji lotu na marsa). Projektem zajmuje się Austriackie Forum Kosmiczne, a realizacja ma odbyć się na pustyni w Omanie, 2020 roku.