Current track

Title

Artist

Nie gra? KLIKNIJ TUTAJ

Current show

Poranna gimnastyka

09:30 14:00

Current show

Poranna gimnastyka

09:30 14:00

Upcoming show

Wsłuchaj się!

14:00 18:00

Background

Etiopia- na fotografiach i we wspomnieniach. Wykład w Bibliotece UJK

Napisany przez , 3 marca 2024

21 lutego 2024 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej UJK odbył się wykład na temat Etiopii, który wygłosiła prof. Danuta Rasała. Uczestnicy mieli okazję podziwiać wystawę fotografii, które prof. Rasała wykonała podczas swojej podróży po Afryce.

Prof. Rusała podczas wykładu skupiła się na tradycjach plemion zamieszkujących dolinę rzeki Omo, czyli Hamerów, Mursi i Ari. Opowiedziała o rytuale ,,ukuli bula’’, polegającym na ceremonii przejścia nastoletnich chłopców w dorosłość poprzez przebiegnięcie po grzbietach kilkudziesięciu byków. Uczestnicy zapoznali się także z życiem codziennym mieszkańców Etiopii, z problemami hydrologicznymi kraju oraz z sytuacją w rozdartym przez konflikt wewnętrzny Tigraju.

Na wykładzie nie zabrakło ważnych gości, takich jak Rektor UJK prof. dr hab. Stanisław Głuszek, Prorektor ds. nauki prof. dr hab. Agnieszka Gałuszka oraz Prorektor ds. kształcenia dr hab. inż. Prof. UJK Barbara Gawadzik.

Jako uzupełnienie wykładu, prof. Rusała przygotowała wystawę 30 zdjęć, na których uwieczniła kobiety spotkane podczas jej podróży po Afryce. Fotografie te były zróżnicowane, ukazywały zarówno młode dziewczyny idące po wodę z kanistrami, mężatki z charakterystycznymi obręczami na szyjach, a także dojrzałe kobiety handlujące na targowiskach aromatyczną Etiopską kawą. Podczas wernisażu odbył się również quiz z nagrodami. Wystawę można podziwiać w Bibliotece UJK do 24 marca 2024 r.

źródło oraz zdjęcie: ujk.edu.pl


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.