Current track

Title

Artist

Background

Zachwycające Ciężkowice

Napisany przez , 27 maja 2019

Jednym z najciekawszych geologicznie obszarów na terenie Małopolski jest rezerwat przyrody nieożywionej Skamieniałe Miasto. Z miejscem tym ściśle związana jest postać wybitnego polskiego polityka i muzyka, Ignacego Jana Paderewskiego.  

Rezerwat ten słynie przede wszystkim ze znajdujących się tu malowniczych skałek– ostańców, zbudowanych z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego. Pod wpływem wietrzenia i erozji przybrały one fantastyczne kształty.
Największą i najbardziej okazałą skałą tego miejsca jest „Grunwald”. Pierwotną nazwę „Piekło” zawdzięcza legendzie, według której raz w roku wewnątrz pojawiają się tam ogromne skarby. Każdy śmiałek, który zdecyduje się na przejęcie tego cennego skarbca, zostaje zamknięty w środku. Obecna nazwa nadana została w 500 rocznicę bitwy z pod Grunwaldem. Tablicę pamiątkową, wykutą w skale w 1910 r. ufundował I.J.Paderewski, silnie związany z tym obszarem. Ten wybitny muzyk i polityk posiadał dwór w sąsiedniej miejscowości Kąsna Dolna. Zachwycał się oryginalnymi skałami na wzgórzu nad Ciężkowicami. Paderewski chciał nawet zakupić ten teren zwany wówczas „Przylaskiem”, dołączyć go do swojej posiadłości i połączyć z nią ścieżką spacerową. Planował także wybudowanie pensjonatów dla letników. Władze Ciężkowic odmówiły mu jednak sprzedaży, motywując to potrzebą utrzymania tutaj gminnego pastwiska, oraz troską o moralność miejscowej ludności. Obawiano się zniszczenia tego terenu, służącego dobru mieszkańców.

Niewątpliwie, ciężkowicki rezerwat to miejsce warte odwiedzenia, nie tylko przed pasjonatów geologii.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.