Wręczenie stypendium ministerialnego studentom UJK

Napisany przez , 31 stycznia 2020

30 stycznia w auli rektoratu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów ministra nauki i szkolnictwa wyższego studentom naszego uniwersytetu.  W tym roku nagrodzonych było to aż 16 osób z regionu świętokrzyskiego.  Choć pierwotnie nagrody przyznano 11 studentom, to ostatecznie odebrało ją 10 osób. W tym roku wyróżnienie otrzymało:  4 osoby z kierunku lekarskiego, 3 osoby z kierunku sztuki plastyczne, po 1 osobie z kierunku historia, prawo i edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej.  W roku akademickim 2019/2020 wysokość stypendium ministra wynosiła 17 tysięcy złotych.

Samą uroczystość otworzyła prorektor ds. kształcenia dr hab. Monika Szpringer, prof. UJK. Następnie głos zabrał rektor prof. Jacek Semaniak, który wspomniał, że także był laureatem takiej  nagrody w 1986 roku. Wtedy przyznano dwie takie nagrody, a  dziś należymy do krajowej czołówki w ilości stypendystów – podkreślił  rektor. Gratulując nagrodzonym życzył im, żeby stypendium przełożyło się na karierę zawodową.

Wręczeniu wyróżnień, towarzyszyła też część artystyczna, odbył się tradycyjny Koncert Noworoczny. Tę część poprowadziła dziekan Wydziału Sztuki dr.hab. Ewa Robak, prof. UJK. W samym koncercie  zaprezentowali się studenci katedry Muzyki UJK  przygotowani przez dr Katarzynę Lisowską. Koncert rozpoczął  Patryk Pawluczuk, student I roku, który jest jedynym studentem w Polsce, który gra na tym instrumencie. To dla niego uczelnia zatrudniła znanego na świecie, dr Lindseya Davidsona, który specjalizuje się w grze na dudach i ma tytuł uniwersytecki. Kolejna osobą była Paulina Tarasińska, czterokrotna stypendystka ministra. Jedna z niewielu osób w kraju o takim dokonaniu. Zaprezentowała piosenkę z repertuaru Edyty Górniak „Nie proszę o więcej”. Następnie wystąpił duet  w składzie Monika Zychowicz i Paulina Tarasińska z piosenką Katarzyny Nosowskiej i Renaty Przemyk „Kochany”. Po tym utworze dołączyła Magdalena Chołuj – 3 krotna stypendystka ministra w latach 2016- 2018. W potrójnym składzie zaśpiewały piosenkę Alicji Keys „Fallin”,  na fortepianie akompaniowała im dr Katarzyna Lisowska. Koncert zakończyła Oliwia Szelągiewicz  pięknym wykonaniem pieśni Andrea Boccieliego i Sary Brightman „Time To Say Goodbye”. Swoje prace malarskie zaprezentowały również trzy stypendystki z kierunku sztuki plastyczne.

Oto lista tegorocznych stypendystów ministra nauki i szkolnictwa wyższego z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego:

Sylwia Purgał – studentka II roku studiów drugiego stopnia na kierunku historia;

Ada Halina Bielejewska – studentka V roku jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim

Arkadiusz Jan Bociek – student V roku jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim,

Anna Michalska – studentka V roku jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim;

Rafał Łukasz Ślusarczyk – student V roku jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim,

Maciej Długosz – student V roku jednolitych studiów magisterskich na kierunku prawo;

Paulina Patrycja Tarasińska – studentka II roku studiów drugiego stopnia na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej;

Anna Katarzyna Kaleta – studentka I roku studiów drugiego stopnia na kierunku sztuki plastyczne;

Kamila Kościańska – studentka I roku studiów drugiego stopnia na kierunku sztuki plastyczne;

Katarzyna Żugaj – studentka I roku studiów drugiego stopnia na kierunku sztuki plastyczne.