Current track

Title

Artist

Background

Wojna się kończy, ale ślady po niej pozostają – “Dwie matki” autorstwa Ireny Irosznikowej

Napisany przez , 18 marca 2019

Matka, mama, mamusia – to słowo można by odmieniać przez wszystkie przypadki. Każdy, kto doświadczył jej straty wie, że jest to ogromny ból i cierpienie. Irena Irosznikowa napisała powieść, która świetnie to obrazuje.

Tatiana Klimuszyna – Zofia Stankiewicz jest trzyletnią dziewczynką, którą faszyści uwięzili wraz z matką Katarzyną i bratem w oświęcimskim obozie. Niedługo potem rodzina zostaje rozdzielona. Dzięki pomocy będącej tam również kuzynki Katarzyny, małej Tani udaje się przetrwać pobyt w obozie. Po wojnie dziewczynka zostaje zaadoptowana przez polską rodzinę i wiedzie jej się dobrze. Od tej pory dziewczynka nazywa się Zosia Stankiewicz. Dziecko nie pamięta zbyt dobrze pobytu w obozie, ani swej prawdziwej matki. Nie wie również o tym, że jej rodzona matka szuka córki wytrwale. Dopiero dwadzieścia lat po wojnie dorosła już Zofia dowiaduje się o swym pochodzeniu i decyduje się poznać swą prawdziwą matkę. To spotkanie nie oznacza szczęśliwego zakończenia problemów rodzinnych, mimo że Zofia jest gotowa na równi traktować rodzoną i przybraną matkę, darząc je taką samą miłością. Obie kobiety są zazdrosne o córkę. Katarzyna zdaje sobie sprawę, że nie była przy swojej córeczce, gdy ona dorastała i że przez to nigdy jej nie odzyska. Krystynę natomiast zżerają obawy, iż Zosia ją opuści. Wojna zmieniła życie trzech kobiet i choć już się skończyła, pozostawiła ślady, które nie dadzą się zatrzeć. Bohaterki tej historii nigdy nie będą wstanie wrócić do dawnego życia. Musiały stawić czoła temu, co się im przytrafiło. „…Nieważne jest to, co się człowiekowi w życiu przydarza(…) Ważny jest jego stosunek do tego, co się zdarza…”.

Książka ta jest bardzo wzruszająca nie tylko dlatego, że opisuje uczucia dwóch matek, ale również dlatego, że przedstawia losy dzieci w Oświęcimiu oraz to, jakie piętno odcisnął na nich pobyt w tym obozie. Polecam tę powieść osobom lubiącym książki o II wojnie światowej oraz czytelnikom chętnym do zgłębiania psychologicznych tematów.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.