Current track

Title

Artist

Background

Wojewódzki Dom Kultury- wieczór patriotyczny z okazji Święta Niepodległości

Napisany przez , 8 listopada 2019

11 listopada o godzinie 16:00 w budynku Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbędą się uroczyste obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Wieczór patriotyczny „Pieśń wolności” reżyserii Lecha Sulimierskiego i wystawa lalek artystycznych „Sentymentalne powroty”(charakteryzująca okres międzywojenny oraz sytuację życiową w Polsce przedwojennej) autorstwa Anny Michalczyk, Jolanty Weiser i Pauliny Romanowskiej – to jedne z prezentacji listopadowego święta.

Wieczór patriotyczny „Pieśń wolności”rozpocznie się o godzinie 17.00 w sali widowiskowej WDK.

Jak można przeczytać na oficjalnej stronie WDK: Reżyser widowiska Lech Sulimierski gorąco zachęca do posłuchania pieśni silnie związanych z historią naszej ojczyzny:

„[Wieczór patriotyczny] Nawiązuje do 123-letniej tęsknoty pięciu pokoleń Polaków, których ojczyzna została rozszarpana przez trzy czarne orły. Hańbę rozbiorów w jakimś sensie zmyła data 11 listopada 1918 roku. Ileż nieprzespanych nocy, ileż to cichych a tajemnych rozmów rodaków… Ileż myśli kłębiących się przez 123 lata w umysłach wieszczów narodowych…
Przyjdźcie Państwo do Wojewódzkiego Domu Kultury 11 listopada na godzinę 17. i posłuchajcie… Usłyszycie Słowackiego, Mickiewicza, Norwida, Żeromskiego, Piłsudskiego i Miłosza… 
I zaśpiewajcie wraz z zespołem A cappella.”

Na koniec wieczoru zostanie przedstawiona projekcja filmu „Polonia Restituta” przygotowana przez Kino FENOMEN . Kino nieme zrealizowane w 1928 r. przez Józefa Błeszyńskigo skupione jest na pokazaniu widzom realiów wojennych a w szczególności sytuacji Wojska Polskiego podczas zaborów jak również ogromu zniszczeń wojennych. Jest to ekranizacja patriotyczna, ukazująca sylwetki sławnych polskich postaci chcących poświęcić życie za ojczyznę m.in.: marszałka Józefa Piłsudskiego.

Film „Polonia Restituta” w 2018 r. znalazł swoje miejsce na Polskiej Liście Krajowej Programu UNESCO „Pamięć Świata”.

 


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.