Current track

Title

Artist

Background

Wizualizacja może pomóc uratować planetę

Napisany przez , 24 stycznia 2019

Za pomocą wizualizacji można przyciągnąć ludzi do działania przeciwko zmianom klimatycznym.

W tej chwili zmiany w klimacie planety są pewnego rodzaju abstrakcyjnym zagrożeniem dla ludzi. Aby oni zmienili swoje podejście do tego problemu, wystarczy wizualizować konsekwencje.
Aby to udowodnić na Tajwanie, przeprowadzono eksperyment, w którym wzięło udział 93 studentów. Poproszono ich o przeczytanie raportów o incydentach klimatycznych, takich jak powodzie, zmiana klimatu i inne. Później 62 osoby zostały poproszone o napisanie o tym, jak te zmiany mogą wpłynąć na ich życie. Połowa tej grupy uczestniczyła w tworzeniu scenariuszy katastrofy. Osoby, które nie musiały pisać ani tworzyć, zostały wybrane jako grupa kontrolna.
Po tym wszystkim przeprowadzono ankietę, w której konieczne było udzielenie odpowiedzi na pytania typu: „Jak myślisz, jak duże zmiany klimatyczne stanowią poważne zagrożenie dla Ziemi?”. Można było odpowiedzieć, używając skali, gdzie 1 jest „bardzo mało prawdopodobne” i 7 jest „bardzo prawdopodobne”. Najwyższe wyniki były wśród osób, które wizualizowały. Później ten sam test przeprowadzono z dużą liczbą osób, a wynik był taki sam.
Uczestnicy, którzy wizualizowali wszystkie skutki zmian klimatu, stwierdzili, że zamierzają bardziej ekonomicznie korzystać z klimatyzatorów. W drugim eksperymencie większość osób z „grupy wizualizacyjnej” ujawniło chęć wzięcia udziału w czyszczeniu plaż.
Naukowcy są przekonani, że wyniki badania można już wykorzystać do zainteresowania społeczeństwa problemem zmiany klimatu.

źródło: https://www.swiatnauki.pl


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.