Wikipedia w Polsce zamknięta do odwołania. To protest przeciwko ACTA2

Napisany przez , 5 lipca 2018

Polska Edycja Wikipedii nie działa do odwołania.Internauci nie pogłębią swojej wiedzy na inny temat, niż ten związany ze zmianami w prawie i nadchodzącym głosowaniu w Parlamencie Europejskim.

Wikipedia zdecydowała się na radykalny krok. Zablokowano dostęp do wszystkich zbiorów. Użytkownicy mogą zapoznać się jedynie ze stanowiskiem twórców Wikipedii dotyczącym dyrektywy o prawach autorskich z lipca 2018 roku. Pojawiły się też odnośniki, ale wyłącznie te pozwalające na kontakt z europosłem i linkujące do artykułu o dyrektywie oraz do stanowiska fundacji Wikimedia.

Droga Czytelniczko, drogi Czytelniku,

5 lipca 2018 Parlament Europejski zdecyduje w głosowaniu, czy propozycję dyrektywy dotyczącej praw autorskich wystarczy procedować przez odpowiednią komisję, czy należy ją przegłosować plenarnie. Jeżeli nastąpi to pierwsze, a proponowana dyrektywa zostanie przyjęta w brzmieniu zaakceptowanym przez komisję JURI, otwartość Internetu będzie poważnie zagrożona.

Aktualna treść dyrektywy nie aktualizuje prawa autorskiego w Europie i nie promuje uczestnictwa w społeczeństwie obywatelskim, a zagraża wolności online i tworzy przeszkody w dostępie do Sieci. Wprowadza nowe ograniczenia, filtry i restrykcje. Jeżeli propozycja zostanie przyjęta w obecnej formie, dzielenie się wiedzą encyklopedyczną w sieciach społecznościowych, czy znajdowanie artykułów w wyszukiwarkach może nie być możliwe. Wikipedia także będzie zagrożona.

Przeciw propozycji już zdecydowanie sprzeciwiło się ponad 70 programistów, w tym także twórca sieci, Tim Berners-Lee, 169 naukowców i badaczy, 145 organizacji zajmujących się prawami człowieka, wolnością słowa, badaniami naukowymi, a także branża technologiczna, Wikimedia Foundation, organizacja non-profit, która opiekuje się, między innymi, tą darmową encyklopedią.

Z tych powodów społeczność polskojęzycznej Wikipedii zdecydowała się na zaciemnienie wszystkich swoich stron. Chcemy nadal oferować darmową, otwartą, społecznościową encyklopedię opartą na weryfikowalnych źródłach. Wzywamy wszystkich członków i członkinie Parlamentu Europejskiego, aby głosowali przeciwko zawężeniu procedowania dyrektywy do dedykowanej komisji, aby w trakcie dyskusji plenarnej wrócono do rozmów i rozważono liczne propozycje zmian, pochodzących między innymi od organizacji ruchu Wikimedia, aby usunięto artykuły 11 i 13, jak i aby poszerzono wolność panoramy na całą Unię Europejską i poddano domenę publiczną większej ochronie. – wyjaśnia swoją decyzję Społeczność Wikipedii

– tłumaczy swoje stanowisko Wikipedia.

Jest sposób, by dostać się do wpisów z polskiej Wikipedii pomimo blokady?

Nic nie stoi  na przeszkodzie, by skorzystać z aplikacji mobilnej, która nie blokuje dostępu do treści.

Kontynuuj czytanie