Current track

Title

Artist

Background

Wierzy w nie ponad połowa Polaków. Czy zabobony naprawdę mają wpływ na naszą przyszłość?

Napisany przez , 10 czerwca 2020

Znaczna część Polaków uważa się za ludzi nowoczesnych, twardo stąpających po ziemi, których odpowiedzią na pytanie „Czy wierzy Pan/Pani w zabobony?” jest stanowcze „nie”. Kiedy jednak przez ulicę przebiegnie im czarny kot albo rozbije się lusterko zaczynają martwić się o swoją przyszłość.

Z badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że
w zabobony wierzy 54% Polaków, najwięcej w wieku 45-54 lat. Do najbardziej przesądnych zalicza się rencistów, osoby bezrobotne oraz gospodynie domowe. W istnienie magicznych zachowań lub przedmiotów znacznie częściej wierzą kobiety.

Najbardziej popularnym przesądem jest trzymanie kciuków, aż 33% badanych Polaków wierzy, że ten gest może przynieść szczęście. Duża część wierzy również w działanie czterolistnej koniczyny. Natomiast wśród przesądów przynoszących pecha najbardziej znanym jest stłuczenie lustra, w ten zabobon wierzy 26% badanych. 20% badanych za zapowiedź nieszczęścia uznaje przebiegającego przez ulicę czarnego kota. Tylko 17% dorosłych Polaków nie ulega ani jednej z praktyk związanych z przesądami.

Na podstawie raportu przeprowadzonego przez CBOS można zauważyć, że Polacy chętniej wierzą w przesądy zwiastujące szczęście niż te przynoszące pecha.

Kiedy już wiemy w jakie przesądy są najbardziej popularne wśród Polaków pozostaje znaleźć odpowiedź na pytanie „dlaczego tak chętnie wierzymy w zabobony?”.
Zdaniem naukowców, przesądy powstały w czasach naszych przodków. Kiedy ich życie było zagrożone, wiara w przesądy dawała im poczucie kontroli i zmniejszała lęk przed nieznanymi zjawiskami, a także chroniła ich przed niebezpieczeństwem. Naukowcy twierdzą, że
przesądy są zdroworozsądkowe. Podświadome unikanie niebezpieczeństw, spokój ducha, większa pewność braku pecha lub chęć powodzenia i szczęścia to chyba najwłaściwsza odpowiedź na postawione pytanie.

Niektórym wydaje się, że przesądy to preferencje ludzi gorzej wykształconych. Lecz wiara
w przesądy nie ma nic wspólnego z wykształceniem. Ludzie nie chcą kusić losu, dlatego częściej robią to co podpowiada im nie rozsądek, a intuicja.

 

Justyna Adamczyk
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Kontynuuj czytanie