Wielki wieczór polskich piłkarzy. Mamy awans na mundial w Katarze.

Napisany przez , 30 marca 2022

29 Marca 2022r. na stadionie Śląskim w Chorzowie został rozegrany finałowy mecz baraży, w którym to Polska podejmowała u siebie reprezentacje Szwecji. Mecz zakończył się wynikiem 2:0, a bramki na wagę awansu na listopadowy mundial w Katarze strzelali dla naszej reprezentacji kolejno Robert Lewandowski oraz Piotr Zieliński. Polscy piłkarze tym samym zrewanżowali się za czerwcowe spotkanie na Euro 2020, gdzie to właśnie Szwedzi wygraną 3:2 sprawili że Polacy pożegnali się z turniejem.

Szwedzi do spotkania w Chorzowie przystępowali nieco bardziej zmęczeni od reprezentacji Polski, ponieważ w ich półfinałowym meczu barażowym z Czechami wynik meczu został ustalony dopiero dogrywce, a strzelcem jedynej bramki był Robin Quaison. Polacy z wiadomych przyczyn swój mecz półfinałowy z Rosją wygrali walkowerem i żeby złapać rytm meczowy rozegrali spotkanie towarzyskie z reprezentacją Szkocji, które zakończyło się wynikiem 1:1.

Spotkanie w Chorzowie było niezwykle wyrównane, w pierwszej połowie obie drużyny miały swoje okazje na zdobycie bramki, ale na przerwę piłkarze schodzili z boiska przy wyniku 0:0. Kluczowa dla całego spotkania okazała się zmiana Jacka Góralskiego, który miał już na swoim  koncie żółtą kartkę i grał ciągle na pograniczu faulu. Jego zmiennikiem był  krytykowany w ostatnich tygodniach Grzegorz Krychowiak. Wejście w drugą połowę spotkania miał po prostu świetne, gdyż już po 3 minutach od pojawienia się na placu gry wypracował dla drużyny rzut karny, który na gola z zimną krwią zamienił Robert Lewandowski. Druga bramka dla naszej reprezentacji to efekt błędu, którego dopuścił się Marcus Danielson, a Piotr Zieliński pewnie wykończył swoją okazje i przypieczętował nasz awans na mundial w Katarze. W drugim finale baraży Portugalia wygrała u siebie z Macedonią Północną 2:0, a bohaterem spotkania został zawodnik Manchesteru United, Bruno Fernandes. Trzeciego meczu jeszcze nie rozegrano, poprzez aktualną sytuacje na Ukrainie. Półfinałowy mecz Ukrainy ze Szkocją został przełożony na inny termin, a na zwycięzcę tego spotkania czeka już w finale baraży reprezentacja Walii.

Wyniki Finałów Baraży:

Portugalia- Macedonia Północna 2:0 (2 Bruno Fernandes)

Polska- Szwecja 2:0 (Robert Lewandowski, Piotr Zieliński)

fot. Marzena Bugala-Astaszow