Current track

Title

Artist

Background

Wielkanocne perypetie

Napisany przez , 30 marca 2021

Jajka, zajączki, baranki- to wszystko bez wątpienia kojarzy się z kwietniowymi świętami. Co roku chodzimy na poświęcenie koszyczków do Kościoła, ale czy znamy dobrze te wszystkie polskie tradycje z nimi związane? Przekonaj się, czy wszystkie znasz!

Wielkanoc- czym właściwie jest?

Święto to ma wiele nazw: Niedziela Wielkanocna, Zmartwychwstanie Pańskie czy też Wielki Dzień. Nie ważne jak je nazywamy, ważne ile dla nas znaczy. Otóż jest ono najstarszym i najważniejszym świętem dla wszystkich Chrześcijan, podczas którego celebrują oni misterium paschalne Jezusa (wydarzenie obejmujące jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie). Zaczęto je obchodzić w tym samym czasie, gdy Żydzi obchodzili wybawienie z niewoli egipskiej. Ostatecznie przyjęto, iż Wielkanoc będziemy świętować po pierwszej pełni księżyca w czasie wiosny.

Na jakie dni przypada w tym roku?

Jako jedno z nielicznych, Święto Zmartwychwstania Pańskiego jest ruchome, obchodzimy je w granicach od 22 marca  do 22 kwietnia. W obecnym roku zaczniemy je 1 kwietnia- jest to Wielki Czwartek. Nie zapomnijmy zatem złożyć bliskim życzeń.  Następująco, 2 kwietnia odbędzie się Wielki Piątek, w którym to Chrystus zmarł na krzyżu. Następnie w Wielka Sobota czekamy na jego zmartwychwstanie, którego doczekamy się w Wielką Niedzielę (4 kwietnia). Wtedy też wypada dzień wolny od pracy. I ostatni dzień świąt wyczekiwany w szczególności przez najmłodszych chrześcijan to Poniedziałek Wielkanocny, ponieważ podczas niego odbywa się też Śmigus Dyngus, czyli oblewanie się nawzajem wodą

Tradycje Wielkanocne

Oczywiście nazwa Niedziela Palmowa nie wzięła się znikąd. Tydzień przed Wielkanocą idziemy do kościoła z kolorową Palmą i święcimy ją. W niektórych kościołach odbywają się nawet małe konkursy, w których każda chętna gospodyni domu tworzy własną palmę i później są one podziwiane przez innych obecnych na błogosławieństwie.

W sobotę jednym z najważniejszych obyczajów świątecznych jest przybycie do Kościoła ze święconką, czyli koszyczkiem wypełnionym jedzeniem, które będziemy spożywać później podczas świąt. Możemy tam znaleźć przede wszystkim: kolorowe jajka, pieprz, sól, kiełbasę, różnego rodzaju mięso, chleb, ćwikła, baranka cukrowego, zajączka z czekolady, chrzan oraz wiele innych pyszności. W niedzielę spożywamy to, co poprzedniego dnia udało nam się poświęcić. Wtedy też możemy uczestniczyć w świetnych zabawach jak na przykład walka na pisanki- każdy z domowników wybiera sobie po jednym jajku z koszyka, po czym lekko stuka się z jajkiem bliskiego. Kogo jajko zostanie całe- ten wygrywa.

Nie można zapomnieć też o kolejnym dniu, czyli Lanym Poniedziałku. Koniecznym jest uzbrojenie się w pistolet na wodę, którym będziemy obficie polewać innych. To nie tylko tradycja, ale i świetna rozrywka.

Warto wspomnieć, że kiedyś istniało też przestrzeganie postu, w który ograniczano spożycie mięsa cukrów oraz innych produktów. Obecnie mało kto uznaje tą tradycję.

Jak każde święto, tak i to przyniesie nam tego roku dużo radości i pozytywnych myśli. Obchodźmy je jak należy i nie zapominajmy o cudownych, polskich tradycjach. Choć pandemiczna codzienność wygląda nie za kolorowo, to jednak w tym szczególnym czasie cieszmy się tym, co mamy. Oczywiście, nie zapominając o tym, że koronawirus ciągle jest wśród nas i spotkania z bliskimi w większym gronie trzeba jednak jeszcze odłożyć w czasie. A to wszystko po to, żeby za rok móc w pełni korzystać z świąt Wielkiej Nocy.

Agata Woch

Otagowano jako

Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.