Walia po 64 latach jedzie na mundial. Ogromny błąd hiszpańskiego arbitra

Napisany przez , 6 czerwca 2022

18 drużyna w rankingu FIFA ostatni raz na mistrzostwach świata wystąpiła w 1958 roku. W niedzielnym finale baraży Walijczycy pokonali w Cardiff Ukrainę 1:0. W 40 minucie spotkania sędzia Mateu Lahoz nie przyznał rzutu karnego dla drużyny gości po faulu Joe Allena na Andriyu Yarmolence, którego gol samobójczy przesądził o wyniku meczu. Decyzja arbitra głównego jest szeroko komentowana w mediach społecznościowych.

Ze względu na rosyjską agresję na Ukrainie, termin rozegrania baraży o miejsce na mundialu w Katarze musiał zostać zmieniony. “Żółto-niebiescy” w półfinale pokonali na Hampden Park w Glasgow Szkocję 3:1 po bramkach Yarmolenki, Yaremchuka i Dovbyka,. W finale czekała na nich Walia, która wystawiła eksperymentalny skład na mecz z Polską w Lidze Narodów , w którym lepsi okazali się nasi reprezentanci. Gospodarze finałowego meczu oszczędzali najlepszych zawodników na rywalizację z drużyną prowadzoną przez Ołeksandra Petrakova.

Mecz o piłkarskie marzenia

Walijczycy czekali 64 lata na występ na mundialu, a Ukraińcy chcieli choć na chwilę oderwać się od tragedii, która dzieje się na terytorium ich państwa. To spotkanie miało symboliczny wymiar dla jednych i drugich. Od początku meczu inicjatywa należała do przyjezdnych. Ukraińcy często atakowali bramkę rywali, jednak Wayne Hennessey bronił znakomicie. Reprezentacja Walii nie miała zbyt wiele okazji do zdobycia gola z gry, ale ich atutem okazały się stałe fragmenty gry. W 34 minucie z rzutu wolnego uderzał Gareth Bale. Gracz Realu Madryt oddał strzał w kierunku bramki, a piłkę do bramki pechowo skierował Andriy Yarmolenko. 6 minut później w polu karnym Walijczyków Joe Allena wyprzedził Yarmolenko. Napastnik West Hamu dopadł do bezpańskiej piłki, a niczego nie spodziewający się obrońca kopnął rywala w nogi. Sędzia Mateu Lahoz skorzystał z systemu VAR, po czym… nie przyznał gościom rzutu karnego. Ciężko zrozumieć powód takiej decyzji hiszpańskiego arbitra. Całe zdarzenie można obejrzeć poniżej.

Na nagraniu widać, że obrońca reprezentacji Walii jest ewidentnie spóźniony, a jego nieudana interwencja powoduje upadek ukraińskiego zawodnika. Decyzja sędziego wzbudziła ogromne oburzenie w mediach społecznościowych:

Druga połowa była już bardziej wyrównana. Walijczycy mogli podwyższyć prowadzenie, ale dobrej okazji nie wykorzystał Aaron Ramsey. Swoje szanse miała również Ukraina, ale znakomicie dysponowany był Hennessey. Golkiper zatrzymał groźne uderzenia Yarmolenki i Dovbyka i do końca meczu wynik nie uległ zmianie.

Walijczycy w grupie B

Po zwycięstwie nad Ukrainą w finale, Walia awansowała na MŚ w Katarze i zagra w grupie B. Drużyna z Wysp Brytyjskich rywalizować będzie z Anglią, Iranem oraz USA. Turniej finałowy rozpocznie się 21 listopada. W meczu inauguracyjnym Senegal zagra z Holandią o godzinie 11.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.