W walce o Wolność!

Napisany przez , 1 sierpnia 2018

Dziś, punktualnie o godz. 17, czyli o godzinie „W”, w całym kraju zawyły syreny. Dziesiątki tysięcy Polaków na minutę przystanęły. W ten sposób oddali hołd powstańcom warszawskim.

 

W Kielcach uroczystości upamiętniające rozpoczęły się od mszy w kościele garnizonowym. Później uczestnicy przeszli pod pomnik Harcerzy Poległych za Ojczyznę na skwerze Szarych Szeregów, gdzie odbyła się rekonstrukcja wydarzeń z Powstania Warszawskiego.

Zgodnie z założeniami dowództwa Armii Krajowej, Powstanie Warszawskie miało wyzwolić stolicę spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Miało skończyć się lada dzień, trwało 63 dni.

Do walki stanęło około 50 tys. powstańców Armii Krajowej. Niestety powstańcy byli bardzo słabo uzbrojeni. Trudności w dotarciu do zakonspirowanych magazynów broni spowodowały, że w momencie wybuchu Powstania żołnierze dysponowali zaledwie 40% i tak skromnych zasobów broni i amunicji.

Zapasy amunicji były przewidziane na kilkudniową walkę.

Oznaczało to w praktyce, że uzbrojony był co 10 powstaniec. Pozostali mogli liczyć na broń zdobyczną lub przejętą po poległych kolegach.

Łączne straty ludności Warszawy w latach 1939-1944 wyniosły około 850 tysięcy osób, w tym ok. 170 tysięcy zginęło w czasie powstania, pozostałe ofiary były zaś wynikiem systematycznego i bezwzględnego procesu eksterminacji mieszkańców Warszawy trwającego przez cały okres okupacji hitlerowskiej.

By zrozumieć w pełni przyczyny wybuchu Powstania Warszawskiego oraz stopień determinacji walczących o wolność mieszkańców stolicy, należy uświadomić sobie jak wielkiej opresji poddana była Warszawa w latach okupacji.

Może to właśnie odpowiedni czas żeby zastanowić się czym naprawdę jest dla nas wolność? i jak wiele moglibyśmy poświęcić w walce o nią?

 


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Kontynuuj czytanie

RADIO FRASZKA

Current track

Title

Artist

Background