Current track

Title

Artist

Background

Udany początek Nikoli Grbicia. Polska pokonała Argentynę w Lidze Narodów

Napisany przez , 9 czerwca 2022

Polska pokonała w pierwszym meczu Ligi Narodów brązowych medalistów z ostatnich Igrzysk – Argentynę 3:0 (25:21, 25:22, 25:23). Był to pierwszy mecz Nikoli Grbicia w roli selekcjonera naszej kadry. Oprócz tego debiut zaliczyli rozgrywający Jan Firlej oraz atakujący Karol Butryn i zwłaszcza ten pierwszy może być zadowolony ze swojego występu.

Na pierwszy turniej Ligi Narodów w Ottawie Grbić powołał wielu nowych zawodników. Wśród 14 siatkarzy zabranych do Kanady, znalazło się aż 7 debiutantów. I mimo iż z Argentyną zagrało tylko dwóch, z czego Butryn nie grał za wiele, to na pewno Grbić da im szansę w następnych spotkaniach tego turnieju. Tym bardziej, jeśli debiutanci będą grać na poziomie zbliżonym do wczorajszego występu Firleja.

Oprócz Firleja w podstawowym składzie znaleźli się jeszcze Karol Kłos i Jakub Kochanowski (środkowi), Maciej Muzaj (atakujący), Tomasz Fornal i Bartosz Kwolek (przyjmujący) oraz Jakub Popiwczak na pozycji libero. Tak więc serbski szkoleniowiec zdecydował się na najbardziej doświadczonych siatkarzy, którzy pojechali do Kanady.

Początku jednak zawodnicy naszej kadry nie mogli zaliczyć do udanych. Przegrali bowiem trzy pierwsze akcje. Ale później grali już coraz lepiej i stopniowo budowali swoją przewagę nad Argentyńczykami. Duża była w tym zasługa dobrej gry w obronie Jakuba Popiwczaka, a także tego, że Maciej Muzaj był bardzo skuteczny w ataku. Swoje punkty dołożyli pozostali reprezentanci Polski i to nasza kadra wygrała w tej partii 25:21.

I choć pierwszy set był już wyrównany, to partia druga okazała się jeszcze bardziej zacięta. Mimo że Polacy prowadzili przez większość część, to nasi rywale nie pozwalali nam zdobyć bezpiecznej przewagi. Bardzo dobrze w tym secie grał Tomasz Fornal, który po gorszym początku meczu, w końcu złapał swój rytm. Jednak decydującą postacią okazał się Karol Kłos, czyli kapitan Polaków pod nieobecność Bartosza Kurka. Zanotował on bowiem trzy punktowe bloki, a także dołożył jeszcze trzy punkty w ataku. Wszystko to złożyło się na zwycięstwo Polaków w tym secie 25:22.

Na początku trzeciej partii lepiej prezentowali się Argentyńczycy. Duże problemy miał Maciej Muzaj, który przestał kończyć ataki, co pozwalało naszym rywalom na wyprowadzanie kontr. Wtedy jednak Nikola Grbić zdecydował się na wprowadzenie Karola Butryna, który skończył wszystkie swoje akcje. Cały czas bardzo dobrze grał Fornal, a Firlej świetnie rozgrywał. Ostatecznie to właśnie nasz rozgrywający zakończył mecz asem serwisowym. Dzięki temu przypieczętował swój udany występ.

Był to bardzo dobry mecz w wykonaniu Polaków. Tak jak pisałem wyżej, świetne występy zanotowali Tomasz Fornal i Jan Firlej. Pochwalić trzeba także Karola Kłosa oraz Jakuba Popiwczaka. Maciej Muzaj i Bartosz Kwolek dobrze rozpoczęli to spotkanie, ale z czasem stracili swoją skuteczność i nie potrafili skończyć ataku. Oprócz tego wciąż jest kilka rzeczy do poprawy w grze Polaków. Na myśl nasuwa się przede wszystkim zagrywka. W całym spotkaniu popełnili aż 17 błędów w tym elemencie gry. Jednak ostatecznie mimo wszystko liczy się zwycięstwo w naprawdę dobrym stylu.

Swoje następne spotkanie w Lidze Narodów, Polacy zagrają w piątek o godzinie 1:30. Ich przeciwnikami będą aktualni Mistrzowie Europy – Włosi.

 

Polska: Karol Kłos (10 pkt), Tomasz Fornal (14 pkt), Maciej Muzaj (8 pkt), Jakub Kochanowski (8 pkt), Bartosz Kwolek (8 pkt), Jan Firlej (4 pkt), Popiwczak (libero) – Butryn (3 pkt)

Argentyna: Lima (10 pkt), Lazo (9 pkt), Loser (5 pkt), Palacios (5 pkt), Zerba (3 pkt), Sanchez (2 pkt), Danani (libero) – Palonsky, Ramos (3 pkt), Armoa (3 pkt), Giraudo


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.