Current track

Title

Artist

Background

Trudność w dokonywaniu wyborów życiowych – recenzja książki „Bez Mojej Zgody” autorstwa Jodi Picoult

Napisany przez , 21 października 2019

Dziś chcę polecić książkę, która opisuje moralne dylematy ludzkiego życia. Książka nosi tytuł „Bez mojej zgody”, a została napisana przez Jodi Picoult.

Jest to historia 13-letniej dziewczynki imieniem Anna, która mimo iż jest zdrowa jak rydz, czuje się tak, jakby była obłożnie chora. Mimo tak młodego wieku przebyła już niejedną operacje, nie mówiąc już o oddawaniu krwi. Wszystkie te liczne zabiegi służyły podtrzymaniu przy życiu jej starszej siostry Kate, od wczesnego dzieciństwa chorej na białaczkę. Zdesperowani rodzice postanowili za wszelką cenę przedłużyć życie kochanej córeczce. Anna została poczęta w sposób sztuczny, dzięki metodzie in vitro, tak, aby jej tkanki stuprocentowo zgadzały się z tkankami Kate. Dzięki temu Anna mogła być dawcą narządów dla siostry. Z początku główna bohaterka nie buntuje się i z pokorą znosi wszelkie zabiegi. Anna zawsze była postrzegana przez pryzmat siostry i tego, co dla niej robi, jednak w wieku trzynastu lat główna bohaterka zaczyna się buntować. Nie chce już być poddawana bolesnym zabiegom, ani oddawać swojej nerki. Któregoś dnia wybiera się do znanego adwokata Campbela Alexandra i chce, by ten reprezentował ją w sądzie w sprawie o usamodzielnienie w podejmowaniu decyzji medycznych.

Narratorem w tej książce nie jest żaden obserwator, ale są nim na zmianę wszystkie główne postacie przewijające się w książce, czyli: Anna – główna bohaterka, matka, która powróciła do swej adwokackiej kariery, by bronić się na sprawie wytoczonej przez córkę, ojciec, który jest strażakiem oraz adwokat. W książce pojawia się również jego wątek miłosny, a także jego pies przewodnik o imieniu Sędzia. Siostry Anna i Kate mają również brata, który jest piromanem i ma też problemy z używkami.

Książka jest bardzo ciekawa, bo pokazuje spojrzenie na sytuację z różnych stron. Przedstawia ona ludzkie dramaty i cierpienia, a także dokonywanie wyboru między dobrem jednego, a drugiego dziecka. Gdzie znajduje się ta granica? Dodatkowym atutem jest połączenie motywu obyczajowego z dramatem sądowym, które bardzo dobrze się łączą.

Szczerze polecam!


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.