Current track

Title

Artist

Background

Tom Hanks w jednym z pierwszych filmów poruszających problem AIDS. Recenzja filmu „Filadelfia’’

Napisany przez , 18 grudnia 2021

Pomimo, że ten film wyszedł prawie 30 lat temu to do dzisiejszego dnia choroby takie jak AIDS są tematem tabu. Mimo to ta produkcja otworzyła oczy wielu ludziom i jak na tamte czasy był to przełomowy moment. Reżyserem „Filadelfii’’ był nie kto inny jak Jonathan Demme, zdobywca Oscara za wyreżyserowanie znanej każdemu ekranizacji „Milczenia Owiec’’.

Główną rolę w tej poruszającej produkcji z 1993 roku zagrał Tom Hanks. Ten aktor idealnie wpasował się w klimat filmu, oglądając go można zapomnieć o tym, że to znany aktor, skupiamy się jedynie na postaci Andrew Becketta.

Na początku filmu poznajemy dwóch prawników – Andrew, granego przez wspomnianego już Toma Hanksa oraz Joe, którego zagrał Denzel Washington, są oni pewnego rodzaju rywalami. Później dowiadujemy się, że Andrew choruje na AIDS oraz został zwolniony z pracy. Od tamtej pory rozpoczyna się prawdziwa walka, możemy zobaczyć jak społeczeństwo w latach 90. reagowało na tę chorobę. Wielu ludzi nie miało również odpowiedniej wiedzy o AIDS przez co główny bohater był traktowany przez innych z niechęcią, unikano go.

Andrew zdaje sobie sprawę z tego, że powodem zwolnienia go z pracy nie było jego niedopatrzenie w obowiązkach służbowych, był to jedynie pretekst, a prawdziwym powodem była jego choroba.  Postanawia on pozwać swoich byłych pracodawców, szuka pomocy u swojego dawnego rywala i na początku jego prośba o reprezentowanie go w sądzie zostaje odrzucona, właśnie przez to, że Joe nie był odpowiednio wyedukowany w kwestii tego jakimi sposobami przenosi się AIDS, bał się, że zarazi się od Andrew poprzez samą rozmowę z nim. Na szczęście, później postać grana przez Denzela Washingtona zostaje zaznajomiona z tym jak wygląda ta choroba i że nie można się nią zarazić drogą kropelkową.

Joe jednak decyduje się na reprezentowanie Andrew, spędzają ze sobą coraz więcej czasu, poznaje również chłopaka Becketta – Miguela, którego zagrał kolejny ceniony aktor, Antonio Banderas. Dzięki nawiązującej się między nimi więzi, Joe przestaje mieć uprzedzenia do homoseksualistów i możemy zobaczyć jak zwykła ludzka znajomość polegająca na wsparciu, uprzejmości i zrozumieniu siebie nawzajem może otworzyć oczy na każdy temat.

Można mieć różne uprzedzenia, ale dopóki nie poprzemy tych uprzedzeń konkretnymi dowodami, a jedynie mówimy sobie „nie, bo nie’’ to nie prowadzi to do niczego dobrego. Na podstawie tego filmu możemy się wiele nauczyć na ten temat i przekonać się, że nie warto nikogo oceniać z góry dopóki się nie pozna drugiej osoby i nie postara się zrozumieć jej sytuacji.

„Filadelfia’’ jest częściowo oparta i inspirowana prawdziwą sprawą, mowa tu o pamiętnej sprawie Geoffreya Bowersa, który tak samo jak główny bohater filmu – Andrew Beckett, został zwolniony z kancelarii prawnej za swoją chorobę. Polecam zapoznać się z tą sprawą ponieważ, tak samo jak „Filadelfia’’ jest to szokujące i wzruszające jak ludzie potrafią traktować drugiego człowieka.

Uważam, że ta produkcja jest przełomowym dziełem, tak jak już wspomniałam, otworzyła ona oczy wielu ludziom w latach 90. na takie sprawy jak HIV/AIDS, czy też homoseksualizm. Jednakże przykre jest to, że po prawie 30 latach ten film nadal opowiada o aktualnych problemach świata, nadal tolerancja nie jest na tak wysokim poziomie, na którym powinna być, nadal spotykamy się z codzienną nienawiścią. Dlatego polecam obejrzeć ten film każdej osobie, a w szczególności tym, którzy wiedzą, że wciąż w środku nich ta tolerancja nie została jeszcze do końca zaakceptowana, a także tym, którzy nie mają odpowiedniej edukacji na temat HIV/AIDS.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.