To on napisał świąteczny hit ”Last Christmas”- historia George’a Michaela.

Napisany przez , 19 grudnia 2021

Kiedy zaczyna się grudzień, na każdej stacji radiowej rozbrzmiewa piosenka ”Last Christmas”, a mało kto potrafi wyobrazić sobie okres świąteczny bez tego hitu autorstwa George’a Michaela. Kim był ten artysta, a także z jakich innych piosenek możemy go kojarzyć? Odpowiedzi na te pytania, znajdziecie w poniższym tekście.

George Michael przyszedł na świat 25 czerwca 1963 r. w Londynie. Jego ojciec był imigrantem z Grecji, a jego matka była pół Angielką, pół Żydówką. George swoje nastoletnie lata spędził w Hertfordshire, gdzie w sąsiednim Watford, uczęszczał do Bushey Meads School. Podczas nauki w tej szkole, poznał Andrew Ridgeley’a, z którym się zaprzyjaźnił, oraz z którym w późniejszym czasie założył zespół Wham.

Pierwszym zespołem George’a Michaela i Andrew Ridgeley’a, był zespól o nazwie The Executive, który grał muzykę ska. Jednak ten zespół szybko się rozpadł, a obaj przyjaciele, wykonywali inne zajęcia, niekoniecznie związane z muzyką. Przełom nastąpił w 1981 r. wtedy doszło do założenia grupy Wham. Debiutanckim albumem zespołu, był album ‘’Fantastic’’, wydany w 1983 r. ,,Fantastic’’ był wówczas najlepiej sprzedającym się albumem w Wielkiej  Brytanii. W 1984 r. ukazały się największe przeboje grupy, takie jak: ‘’Wake Me Up Before You Go Go’’, ‘’Freedom’’, oraz ‘’Careless Whisper’’. W tym samym czasie również powstał jeden z najpopularniejszych świątecznych hitów, czyli piosenka ‘’Last Christmas’’. Ten przebój umocnił pozycje George’a Michaela na rynku muzycznym, a sam piosenkarz stał się gwiazdą, znaną na całym świecie. W 1986 r. zespół Wham zakończył swoją działalność, a George Michael, rozpoczął karierę solową.

Kariera solowa artysty, zaczęła się od piosenki ‘’I Knew You Were Waiting’’, nagranej z Arethą Franklin. W 1987 r. wydał swój album pt. ‘’Faith’’. Album ten, odniósł wielki sukces, który został uwieńczony nagrodą Grammy. Kolejny album został  wydany w 1990 r. o nazwie ‘’Listen Without Prejudice Vol.1’’ , a promujący go singiel to ‘’Freedom’90’’ Jakiś czas później George Michael przeżył osobisty dramat. Jego partner dowiedział się, że jest nosicielem wirusa HIV, a niedługo po wiadomości o swojej chorobie zmarł. Strata ukochanej osoby, mocno wstrząsnęła piosenkarzem. Do nagrywania artysta wrócił dopiero w 1996 r. wydając album ‘’Older’’. Tą płytę zadedykował swojemu zmarłemu partnerowi. W późniejszych latach George wydał jeszcze dwa albumy studyjne, jednak te nie odniosły większego sukcesu.

Jego życie prywatne nie należało do najprostszych, bowiem George Michael przez długi czas ukrywał swoją orientację seksualną. W latach 80 miał kilka  związków z kobietami, jednak w latach 90 otwarcie przyznał się do homoseksualizmu, i był w oficjalnych związkach z mężczyznami. Piosenkarz miał również problemy z prawem, ponieważ był kilka razy aresztowany za posiadanie narkotyków, natomiast w 1998 r. aresztowano go za czyny lubieżne.

George Michael zmarł 25 grudnia 2016 r. w swej posiadłości w Oxforshire. Jako oficjalną przyczynę śmierci artysty, podano zapalenie mięśnia sercowego i stłuszczenie wątroby.