Świetny występ Polaków w Grand Prix Chorwacji 2022

Napisany przez , 1 maja 2022

30 kwietnia w chorwackim Gorican rozpoczął się kolejny sezon Speedway Grand Prix, mający wyłonić najlepszego żużlowca na świecie. Zawody świetnie zakończyły się dla Polaków, ponieważ na pierwszym miejscu uplasował się Bartosz Zmarzlik, a tuż za nim był Maciej Janowski.

Dla Zmarzlika była to 16 wygrana w karierze w zawodach cyklu Grand Prix. Do lidera w tej klasyfikacji Australijczyka Jasona Crumpa traci już jedynie 7 zwycięstw. Wydaje się więc, że kwestią czasu jest, to kiedy Zmarzlik poprawi jego osiągnięcie. Można też powiedzieć, że 27-latek znakomicie wywiązał się z roli faworyta zawodów. Po wykluczeniu rosyjskich żużlowców, w tym Mistrza Świata z zeszłego roku – Artioma Łaguty, to właśnie Polak uchodzi za głównego kandydata do zdobycia tytułu dla najlepszego żużlowca na świecie. Co byłoby jego trzecim takim osiągnięciem w karierze.

Choć inni zawodnicy także na pewno będą groźni. Pokazał to zwłaszcza pierwszy fragment fazy zasadniczej, kiedy Zmarzlik miał pewne problemy na trasie. Wtedy brylował między innymi Maciej Janowski, który wygrał ten etap zawodów, zdobywając 13 punktów.

Oprócz wyżej wspomnianych Polaków, z naszych reprezentantów stałymi uczestnikami cyklu są jeszcze Patryk Dudek i Paweł Przedpełski. Jednak nie mogą oni zaliczyć turnieju w Gorican do udanych. Obaj odpadli już w fazie zasadniczej. Dudek zakończył zawody na 12 miejscu, zdobywając 5 punktów. Natomiast Przedpełski był ostatni, czyli 16, ponieważ zdobył ledwie 3 punkty.

Dzięki temu, że Janowski i Zmarzlik zajęli odpowiednio 1 i 2 miejsce w fazie zasadniczej, to trafili do dwóch różnych półfinałów. Pierwszy na tor wyjechał popularny ,,Magic”, czyli Maciej Janowski. Jego przeciwnikami byli Anders Thomsen, Leon Maden oraz Robert Lambert. Ostatecznie do mety jako pierwszy dojechał Thomsen, z którym do końca o zwycięstwo walczył Polak. Mimo to obaj wywalczyli awans do finału.

W drugim półfinale wystąpili Bartosz Zmarzlik, Mikkel Michelsen, Matej Zagar i Jason Doyle. W tym biegu znakomicie zaprezentował się Polak, który mimo słabszego początku zawodów, z każdym swoim występem był coraz szybszy. Za nim do mety dojechał Duńczyk Michelsen, przez co w finale wystąpiło po dwóch reprezentantów Polski oraz Danii.

W ostatnim biegu całych zawodów zdecydowanie najlepszy okazał się Bartosz Zmarzlik, który objął prowadzenie już na pierwszym łuku. Natomiast Janowski przez długi czas musiał rywalizować z Michelsenem o drugą pozycję. Na szczęście wygrał tę walkę, dzięki czemu Polacy mogli cieszyć się z dubletu.

Kolejna runda Grand Prix odbędzie się 14 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie. W tym miejscu żużlowcy ścigali się już pięciokrotnie. Po raz pierwszy w 2015 roku, a ostatni w 2019. W dwóch kolejnych latach na przeszkodzie stanęła pandemia. W sumie w kalendarzu GP na ten sezon znajduje się 11 turniejów, w tym 4 w Polsce. Oprócz Warszawy są to: Gorzów Wielkopolski, Wrocław i Toruń.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.