Current track

Title

Artist

Background

Święta Wielkanocne objęte obostrzeniami i kapryśną kwietniową pogodą

Napisany przez , 30 marca 2021

Do Świąt Wielkanocnych zostało już niewiele czasu. To ostatnia chwila na wypranie firanek i obrusów, umycie okien i upieczenie ciast. Jednakże prócz przygotowań do wystawnego posiłku, należy zmierzyć się także z przygotowaniami do celebracji ograniczonych nowymi zasadami bezpieczeństwa, obowiązującymi od 27 marcami do 9 kwietnia.

Święta Wielkanocne

Tegoroczna Wielkanoc również objęta będzie zasadami bezpieczeństwa/ Fot. Julia Krzyżanowska

Obostrzenia na Święta Wielkanocne 2021

Wielkanoc 2020 roku nie przyniosła zbyt wiele radości, m.in. ze względu na ograniczenia w przemieszczaniu się, czy limit do 5 osób w Kościołach, czego nieprzestrzeganie groziło otrzymaniem kary pieniężnej. Tegoroczne święta jednak malują się w nieco przyjemniejszych barwach, choć nadal zdecydowanie różnią się od świąt, od których przywykliśmy.

Na konferencji prasowej rządu odbytej 25 marca premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia, które wprowadzone zostały w sobotę 27 marca i wstępnie trwać mają do piątku 9 kwietnia. Część z nich stricte dotyczy obchodów Świąt Wielkanocnych:

  • nie został wprowadzony zakaz przemieszczenia się, jednak nałożony został limit 5 osób na jedno zgromadzenie,
  • w Kościołach prócz nadal obowiązkowego zasłaniania ust i nosa oraz zachowania dystansu 1,5 metra, obowiązuje także limit osób – 1 na 20 metrów kwadratowych,
  • dodatkowo rząd może wydać zalecenie, aby święcenie pokarmów odbywało się tylko i wyłącznie na świeżym powietrzu.

Celebracja Wielkanocy nie tylko w Kościele

Ze względu na nałożone limity osób mogących uczestniczyć we mszy, episkopat zaapelował do wiernych. Wszyscy, którzy nie mogą wziąć udziału w celebracjach osobiście, mają możliwość łączenia się duchowo ze wspólnotą Kościoła modląc się samemu w bezpiecznej domowej przestrzeni, jak również za pośrednictwem transmisji medialnej.

 

Dodatkowe msze i spowiedzi w wielu parafiach

Episkopat zwrócił się z apelem także do księży, by przy jednoczesnym przestrzeganiu reżimu sanitarnego, w miarę swoich możliwości pomogli wiernym wziąć udział w świętowaniu. Z tego względu w wielu parafiach wprowadzono dodatkowe msze i dodatkową spowiedź. W niektórych miejscach zrezygnowano ze spowiedzi w konfesjonałach i przeniesioną ją na dwór, lub do przedsionków kaplic, gdzie jest większa przestrzeń. Dodatkowo pilnuje się, by miejsca spowiedzi były systematycznie dezynfekowane, a księża od spowiadających oddzielają folie i płyty plexi. Apelowano również, by księża udzielali komunii poza mszą świętą.

 

Białe i deszczowe Święta Wielkanocne

Wielkanoc to tzw. święto ruchome, co oznacza, że najwcześniej może wypaść 22 marca, a najpóźniej 22 kwietnia. Gdyby tegoroczne święta wypadły pod koniec marca moglibyśmy liczyć na słońce i stosunkowo wysokie temperatury, jednakże pierwszy tydzień kwietnia zapowiada się dość pochmurnie. Od Wielkiego Piątku nad Europę nadciągną wiry niżowe znad północnej Rosji, co oznacza pojawienie się zimnych mas powietrza arktycznego. Według synoptyków właśnie teraz zaczyna się okres przebudowy temperatury nad całą Europą, zatem możemy się spodziewać częstych zmian w pogodzie.

Wielki Piątek i Wielka Sobota charakteryzować się będą znaczną przewagą chmur i opadami deszczu, które w przeciągu godzin zmienić się mogą w deszcz ze śniegiem, zaś temperatura spadać będzie od 5 stopni do 4 na północy kraju oraz do 12 stopni do 8 na południu.

Deszcze ustaną bliżej Poniedziałku Wielkanocnego, spodziewać się będzie ich można jedynie na południu kraju. Nadal przeważać będą chmury, choć zwiększą się szanse na miejscowe przejaśnienia, także temperatura powinna stopniowo wzrastać. Dzięki temu możemy spokojnie oddać się tradycyjnemu oblewaniu się wodą na śmigusa-dyngusa, które w chrześcijaństwie symbolizuje oczyszczenie.

Oczywiście z zabawą nie należy przesadzać, choć jest to tradycja, nadal może zostać potraktowana jako zakłócanie spokoju i porządku publicznego, lub naruszenie nietykalności cielesnej, co w ostateczności może doprowadzić do otrzymania mandatu w wysokości 500 zł.

Otagowano jako

Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.