Current track

Title

Artist

Background

Starcia religijne w średniowiecznej Hiszpanii – „Przybysz z Narbony” autorstwa Juliana Stryjkowskiego

Napisany przez , 20 stycznia 2020

Dziś podzielę się z Wami tym, co aktualnie czytam, czyli, jak się domyślacie znów wracamy do Hiszpanii, tym razem tej średniowiecznej – za czasów inkwizycji, za panowania Ferdynanda i Izabeli. Książka nosi tytuł „Przybysz z Narbony” a napisał ją Julian Stryjkowski.

Śmiały młodzieniec imieniem Eli, o czystym sercu i wielkich ambicjach przybywa z Francji do kastylijskiej wspólnoty żydowskiej nękanej przez Izabelę i jej spowiednika – słynnego Tomasa Torquemadę. Nie jest mu obojętny los współwyznawców, więc postanawia zadać wrogowi bolesny cios. Lektura cały czas trzyma w napięciu. Jej autor umiejętnie wprowadza Nas w 15-wieczne realia oraz nadaje mistyczny klimat dzięki wglądowi w żydowskie rytuały. W książce jest dużo bogatych w przemyślenia dialogów, dzięki którym przekonujemy się o trudnej walce w zachowaniu tożsamości oraz starć na tle religijnym. Czytając tę książkę można wysnuć refleksję, że największym wrogiem Polaka jest Polak, to stwierdzenie można odnieść do wielu innych narodów, tak jak w przypadku tej książki ma to miejsce w Hiszpanii.

Przyznam, że kiedyś nie lubiłam czytać książek historycznych, gdyż uważałam je za nudne, a przede wszystkim nie wciągające. Ostatnio jednak przekonałam się do tego rodzaju literatury. Książki historyczne również mogą mieć ciekawą fabułę i trzymać w napięciu, a do tego przedstawiać fakty jakie miały miejsce w danym okresie czasu. Tak jest również z książką Juliana Stryjkowskiego „Przybysz z Narbony”. Ma ona ciekawą, dobrze poprowadzoną fabułę, trzyma w napięciu i pokazuje realia tamtych czasów i wydarzenia jakie miały miejsce w czasie inkwizycji w Hiszpanii. Lekturę polecam osobom lubiącym średniowieczne klimaty, czytelnikom interesującym się Hiszpanią, ale przede wszystkim chcącym dowiedzieć się czegoś o starciach na tle religijnym. Nie jest to książka łatwa, lekka i przyjemna, ale potrafi wciągnąć i zaintrygować.

Szczerze polecam!


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.