Current track

Title

Artist

Background

Słowiański Cyberpunk. Recenzja: ”Sybirpunk vol.1” Michał Gołkowski

Napisany przez , 11 listopada 2020

”Przyszłość”- W chwili, gdy czytaliście tą frazę, prawdopodobnie w waszych myślach pojawiły się wizje zaawansowanej technologii obecnej na każdym kroku, sterylnie czystych miast, dobrobytu… no ogólnie czilera-utopia i bezpieczeństwo… no nie, sorry, ale nie w tym przypadku. W NeoSybirsku nie żyje się lekko.    

”Sybirpunk” pojawił się w księgarniach w pierwszej połowie marca. Nie ukrywam, wtedy już od dłuższego czasu czekałem na tą pozycję, więc pewnie nikogo nie zaskoczę jeśli napiszę, że zakupiłem ją już w dniu premiery. Miałem już kilkukrotnie styczność z twórczością Michała Gołkowskiego i nie miałem żadnych wątpliwości czy tytuł spełni oczekiwania i dostarczy mi rozrywki do której jego twórczość mnie przyzwyczaiła.

NeoSybirsk to miasto typowo przemysłowe. Zawsze upalne, pełne ciężkiego, gryzącego powietrza, nasyconego efektami pracy kopalni węgla i fabryk. W centrum prężą się klimatyzowane wieżowce, ale dostępne są one tylko dla najbogatszych obywateli. Na przedmieściach stoją 'kamienice i bloki' – to właściwie slumsy. Najdroższe sercu, niebezpieczne, brzydkie jak nieszczęście, pełne różnego rodzaju wykolejeńców z cyber wszczepami i bionicznymi kończynami. To właśnie świat Saszy 'Chudego' Khudowca, czterdziestolatka po przejściach, prywatnego detektywa i gościa od spraw 'trudnych'. Samotnik, którego jedynym wiernym towarzyszem jest pies Kusto i wzmocniony mercedes.
Akcja rozpoczyna się od chwili w której Saszka dostaje bardzo intratne zlecenie: trzeba znaleźć gościa, który wisi zleceniodawcy pieniądze. Panowie są szanowanymi biznesmenami, więc nie powinno być większych problemów… w NeoSybirsku… tia…
Sprawy w nieunikniony sposób się komplikują. Ktoś będzie usiłował zabić Saszę i ludzi, z którymi uda mu się porozmawiać.
Potrzebna będzie pomoc “faceta na krześle”, znającego na wylot nie tyle Internet, ile jego federacyjny odpowiednik. Sasza, będąc porządnym bohaterem, zbierze drużynę. Będzie eklektyczna, od chłopaków spod trzepaka po bardzo tajemniczego geniusza chemii organicznej.

”Sybirpunk” jest pełen akcji i czerpie pełnymi garściami z klasyki gatunku- tu nie ma wątpliwości. Będą strzelaniny, pościgi, intrygi wielkich korporacji i masa 'ciężkiego humoru'.
No właśnie- humor. W przypadku tego tytułu to 'jazda bez trzymanki, a i po hamulcach brak też śladu'. Główny bohater jest rasistą, nerwusem i gościem ze slumsów, więc o czymś takim jak poprawność polityczna możecie śmiało zapomnieć. Radzi sobie, jak umie, i zupełnie nie szanuje tych, którzy tego nie potrafią.
Odpowiednia dawka 'łaciny' dostanie się każdemu, kto wejdzie Saszce w drogę i chyba właśnie za to najbardziej cenię sobie ten tytuł. Główny bohater, który mimo, że fikcyjny, to ironicznie bardzo 'rzeczywisty'. Jeśli dialogi czegoś w danej chwili nie wnoszą i nie nadają tempa akcji, to prawdopodobnie pełnią funkcję humorystyczną. Obok ostrych jak żyleta ripost, kontrowersyjnych skrótów myślowych i niebanalnych porównań znajdziemy, też takie perełki jak zajmującą pół strony, wiązankę obelg skierowaną do kierowców stojących w korkach.
Muszę jeszcze wspomnieć tutaj o ciekawym elemencie pełniącym rolę przerywnika fabularnego tzw. page turner.
Na koniec każdego rozdziału dostaniemy wycinek Elektronicznej gazety 'Pravda', dzięki któremu dowiecie się jak istotnym elementem mediów jest propaganda i jak bardzo rzeczywistość głównego bohatera odbiega od narracji 'Pravdy'.

”Sybirpunk” to początek kolejnej serii, to cyberpunkowa dystopia w najlepszym wydaniu. Czerpie z klasyki i stereotypów. Nie chciałbym też w tym miejscu mówić o jakimś arcydziele bo tutaj nie oto chodziło. Najważniejszymi zaletami tego tytułu są wartka akcja i cięty humor. Ta pozycja ma przede wszystkim dostarczyć nam masy rozrywki i rozbawić do łez. Próżno tutaj doszukiwać się jakiegoś morału i życiowych mądrości. Serdecznie polecam tytuł wszystkim fanom kina akcji i tym, którzy podobnie jak ja, nie mogą doczekać się premiery Cyberpunka 2077.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.