Sława w cieniu osobistych tragedii – historia Roya Orbisona

Napisany przez , 11 lutego 2022

Jego przebój Oh Pretty Woman zna każdy. Roy Orbison był jednym z najbardziej utalentowanych muzyków w historii rock ‘n’rolla, a jego umiejętności nie były mniejsze niż dla przykładu u artystów z zespołu The Beatles. Niestety pomimo osiągniętej przez muzyka kariery, jego życie prywatne go nie oszczędzało, bowiem artysta musiał zmierzyć się ze stratą najbliższych mu osób.

Roy Orbison przyszedł na świat 23 kwietnia 1936 roku w Vernon w Teksasie. Jako chłopiec był niezbyt pewny siebie, co spowodowane było tym, że Roy  uchodził za nieobdarzonego urodą, do tego zmagał się z wadą wzroku, która nie poprawiała jego pewności siebie. Rodzice przyszłej gwiazdy, z powodu ciężkiej sytuacji materialnej, byli zmuszani do częstych przeprowadzek. W ten oto sposób Roy Orbison część swojego dzieciństwa spędził w prawie opuszczonym Wink, w którym życie opisywał jako ‘’football, pola naftowe, ropa, smar i piasek’’. Wszystko zmieniło się, gdy na swoje szóste urodziny otrzymał od ojca gitarę. Od tego czasu muzyka stała się jego całym światem.

Roy mając zaledwie dziewięć lat, po raz pierwszy wystąpił w radiu, a w szkole średniej wraz ze swoim zespołem zaczął zarabiać pierwsze pieniądze. Jednak pomimo tego, że zespół nie narzekał na brak koncertowania, to odnosił sukcesy jedynie na tle lokalnym. Zmiany nastąpiły, kiedy Roy zapoznał starszego od siebie Johnny’ego Casha, otóż to on namówił młodego Orbisona, aby ten skontaktował się z Samem Philipsem, który był założycielem wytwórni Sun Records. Philips przyczynił się do rozwoju kariery takich osobowości jak wspominany Johnny Cash, czy Elvis Presley.

W latach 60, Roy Orbison był już niekwestionowaną gwiazdą muzyki, posiadającą na koncie wiele przebojów w tym hit Oh Pretty Woman . Niestety również w latach 60, rozpoczęło się pasmo tragedii w życiu artysty. Zaczęło się od tego, że żona muzyka, na skutek jego częstej nieobecności w domu, wdała się w romans z innym mężczyzną. Pomimo podjętej przez małżonków próby scalenia swojego związku, to w ostateczności Roy i jego żona zdecydowali się rozwieść. Jednak po pewnym czasie para znów postanowiła być razem, a nawet zdecydowała się na ponowny ślub. Małżeństwo doczekało się trójki dzieci, jednak niestety szczęście zakochanych nie trwało długo. W 1966 roku, Claudette Frady zginęła w wypadku motocyklowym. Kobieta zmarła na miejscu, na oczach swojego męża. Wówczas Roy został wdowcem z trójką dzieci, a w ramach radzenia sobie ze stratą ukochanej, artysta rzucił się w wir pracy. Podczas pobytu na jednej ze swoich tras koncertowych, został ponownie dotknięty niewyobrażalną tragedią. Roy otrzymał wiadomość o tym, że w jego domu wybuchł pożar, w którym zginęli dwaj synowie muzyka. Pomimo tej tragedii, Orbison, który miał trzyletniego syna, postanowił dla chłopca wziąć się w garść i kontynuował karierę muzyczną, a po pewnym czasie poślubił Barbarę Jakobs, z którą miał dwóch synów.

W latach 70, popularność artysty nieco zmalała, a on sam nie wydał znaczących dla jego kariery przebojów. Jednak kolejna dekada rozpoczęła się dla muzyka sukcesem, bowiem w 1980 roku, Roy Orbison otrzymał nagrodę Grammy, a w 1987 roku został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

Roy Orbison zmarł 6 grudnia 1988 roku, z powodu zawału serca

Pomimo założenia nowej rodziny, a także sukcesów muzycznych, Roy do końca życia nosił brzemię zadanych przez los ciosów.

Otagowano jako