Current track

Title

Artist

Background

Samobójcy często dają sygnały zanim targną się na życie – recenzja książki “Kamila” autorstwa Ewy Barańskiej

Napisany przez , 22 stycznia 2022

Zima w pełni, wieczory długie, więc między obowiązkami można znaleźć czas na lekturę. Ostatnio czytałam dość lekką książkę, więc teraz pora na coś bardziej refleksyjnego. Dziś pragnę Wam polecić książkę Ewy Barańskiej pt. „Kamila”.

Tytułową bohaterkę książki poznajemy oczami jednej z jej koleżanek – Diany, która opisuje swoją klasę, a także epizody związane z tytułową Kamilą. Epizody, gdyż dziewczyna ta jest nieśmiała i cicha, a jej wygląd też niczym się nie wyróżnia. Kamila ma bowiem przeciętny wygląd i chodzi w spranych bluzkach czy zniszczonych adidasach. Trzyma się na uboczu, nie udziela się prawie nigdy na forum grupy. Klasa, z którą uczęszcza do jednego z najlepszych liceów nic o niej nie wie. Jedynie dziewczyna opowiadająca historię Kamili ma z nią jakiś szczątkowy kontakt, bo Kamila kilka razy prosi ją o pomoc w pozornie błahych sprawach. Ciche prośby Kamili powinny zwrócić uwagę narratorki. Powinna się ona Kamilą zainteresować, ale tego nie robi. Jaki jest tego efekt? O tym dowiadujemy się już na początku książki – Kamila popełnia samobójstwo i to dlatego właśnie narratorka książki – Diana, jedna z jej koleżanek z klasy opowiada Nam tę historię próbując sobie uzmysłowić, dlaczego Kamila targnęła się na swoje życie. Narratorka zastanawia się jaka była przyczyna samobójstwa niepozornej koleżanki i próbuje uspokoić swoje sumienie, że i tak nic nie mogłaby dla Kamili zrobić. Jeśli chcecie odkryć tajemnicę zmarłej tragicznie Kamili sięgnijcie po tę lekturę.

Książka, choć krótka, jest bardzo treściwa, pełna ludzkiego bólu i cierpienia. Przytłaczają nieco opisy narratorki. Mimo małych rozmiarów nie jest to lektura na jeden wieczór, bo wymaga zastanowienia. Polecam ją w szczególności młodemu czytelnikowi – nastolatkom w wieku tytułowej Kamili, bo oni właśnie najlepiej zrozumieją realia licealnych czasów.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.