Current track

Title

Artist

Background

Rząd wprowadził stan zagrożenia epidemicznego

Napisany przez , 13 marca 2020

Podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Pozwoli on na przeciwdziałanie rozpowszechnianiu się wirusa – powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców, wstrzymanie ruchu międzynarodowego oraz zamknięcie miejsc rozrywki to tylko kilka z nowych ograniczeń.

Stan zagrożenia epidemicznego obowiązywał będzie od 14 marca na terenie całej Polski. Wstrzymany zostanie ruch lotniczy i kolejowy, wprowadzone zostaną pełne kontrole na granicach, a całkowicie zostaną one zamknięte dla obcokrajowców. Każdy obywatel Polski powracający do kraju będzie poddany obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie.

Od soboty ograniczona zostanie działalność galerii handlowych, w których czynne mogą pozostać jedynie sklepy spożywcze oraz apteki. Zamknięte zostaną również miejsca rozrywki i spotkań, takie jak restauracje, kluby, bary, puby, kawiarnie, kasyna (za wyjątkiem usług świadczonych na wynos).

Wszystkie zgromadzenia powyżej 50 osób od jutra są zakazane. Ograniczenie obejmuje wszystkie instytucje włącznie z miejscami kultu i kościołami, jak również zgromadzenia prywatne.

Otwarte pozostaną apteki, sklepy spożywcze oraz banki.

Nie zostanie wstrzymany transport towarów. Zaopatrzenie sklepów powinno odbywać się zgodnie z planem.

“Dziękujemy wszystkim którzy przestrzegają kwarantanny i nie utrudniają pracy służbom, którym już teraz jest bardzo ciężko. 99 procent osób zachowuje bardzo dobrze, zdarzają się jedynie pojedyncze przypadki utrudniania pracy” – powiedział premier.

Podczas konferencji prasowej ministrowie podkreślali że decyzja ta nie jest dyspozycją, a rozporządzeniem i każdy musi je respektować.

Rozporządzenie obowiązywać będzie do odwołania.

Trwa konferencja prasowa.

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Kontynuuj czytanie