Current track

Title

Artist

Background

Rząd chce się zająć bezpieczeństwem na drogach.

Napisany przez , 28 listopada 2019

Premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowego expose zapowiedział zmiany w prawie o ruchu drogowym. Rząd chce umożliwić korzystanie z buspasa, jeżeli w samochodzie znajdują się minimum cztery osoby. Wprowadzone ma być też pierwszeństwo pieszych jeszcze przed wejściem na przejście.

Według statystyk, każdego dnia na polskich drogach ginie codziennie 7-8 osób, a znaczna część ofiar to piesi.  Szef rządu w wywiadzie dla tvn24.pl mówił, iż „nie może być dłużej tak, że przejście dla pieszych jest najbardziej niebezpiecznym elementem na drogach”.
– Badania pokazują, że piesi zachowują się w większości roztropnie na przejściach, dlatego wprowadzimy pierwszeństwo pieszych jeszcze przed wejściem na przejście – zapowiedział.

Zmiany mają dotyczyć także zaostrzenia kar dla pijanych kierowców i ułatwienia w poruszaniu się „kierowców z rodzinami po miastach”.
Jak podkreślał Premier – Wprowadzimy możliwość korzystania z buspasa, gdy znajdują się minimum cztery osoby. Buspas spełnia swoją funkcję, gdy rozładowuje ruch drogowy, a nie kiedy pozostaje pusty. Będziemy również zaostrzać politykę karania pijanych kierowców, ale przecież lepiej jest zapobiegać niż karać. Dlatego wzmocnimy też profilaktykę dla osób zagrożonych tą straszną chorobą, także poprzez odpowiednie regulacje i politykę cenową, aby zmniejszyć ryzyko choroby alkoholizmu.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.