Current track

Title

Artist

Background

Rosja wykluczona na 4 lata!

Napisany przez , 9 grudnia 2019

WADA (Światowa Agencja Antydopingowa) podjęła decyzję o ukaraniu rosyjskich sportowców i wykluczeniu ich ze startów w imprezach miedzynarodowych. Okres karencji ma potrwać 4 lata, co oznacza, że nie zobaczymy reprezentantów Rosji na, m.in. przyszłorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, Mistrzostwach Świata w piłce nożnej w 2022 ani Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku.

Takiej decyzji można się było spodziewać. Jest to pokłosie afery jaka ujrzała światło dzienne po emisji filmu dokumentalnego o procederze dopingowym jaki odbywał się w Rosji podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014 roku. Zamieszani w nim byli, oprócz sportowców: trenerzy, działacze, urzędnicy państwowi oraz służby specjalne. WADA powołała wtedy specjalną komisję, która miała za zadanie przyjrzeć się bliżej problemowi dopingu w rosyjskim sporcie, znaleźć winnych i ukarać sportowców, którzy przyjmowali zakazane substancje. Zaczęto badać próbki osób biorących udział w Igrzyskach olimpijskich w 2008 i 2012 roku, w wyniku czego ukarano kolejnych atletów, nie tylko z Rosji. Pierwszymi sankacjami zostali obarczeni lekkoatleci- IAAF wykluczyła ich z udziału w igrzyskach w Rio de Janeiro w 2016 r. zostawiono jednak furtkę dla „czystych” sportowców, kótrzy mogli uczestniczyć pod flagą neutralną. Podobny zabieg zastosowano podczas zimowych IO w 2018 roku, kiedy to MKOI (Miedzynarodowy Komitet Olimpijski) zakazł startu reprezentantom Rosji we wszystkich konkurencjach. Nie mogli także obnosić się podczas imprezy ze swoją narodowością i oficjalnie startowali pod mianem „Olympic Athlete of Russia” oraz pod flagą olimpijską.

WADA zaleciła także odebranie Rosji organizacji imprez w latach przypadającyh na okres karencjii oraz zakazał ubiegania się o przyznawanie jej tytułu gospodarza innych turniejów. Jest to najsurowsza kara w historii sportu wymierzona jednemu państwu. Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2020 roku szefem WADA zostanie Witold Bańka- był Minister sportu i turystyki w latach 2015-2019, to właśnie z jego inicjatywyw w Polsce powstało POLADA- Polska Agencja Antydopingowa.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.