Current track

Title

Artist

Nie gra? KLIKNIJ TUTAJ

Current show

Wsłuchaj się!

12:00 16:00

Current show

Wsłuchaj się!

12:00 16:00

Upcoming show

Gra Dźwięków

19:00 20:00

Background

Rock. Pokochać Muzykę #3

Napisany przez , 14 marca 2020

Jeden z najpopularniejszych gatunków muzycznych jaki kiedykolwiek się narodził. Zna go każdy, słucha również każdy, a nawet jak twierdzi, że nie słucha to i tak słucha tylko nie wie, że to właśnie jego słucha. Tak wiem, zawiłe.  Ale prawdziwe. Nie wiem, gdzie by trzeba pójść, aby spotkać się z reakcja: a co to ten rock? No chyba że mamy do czynienia z ludźmi, którzy na pytania o rocka wskażą kanał na YouTube o grach prowadzony przez Remigiusza Maciaszka. Chociaż teraz już nie tylko o grach, ale mniejsza. Nie o takiego rocka nam przecież chodzi. Chodzi oczywiście o Dwayne’a „The Rocka” Johnsona, znanego wrestlera i aktora, który zagrał między innymi w takich filmach jak Szybcy i Wściekli, Jumanji, San Andreas, G.I. Joe, Król Skorpion… Oczywiście że nie chodzi również o niego. Mówimy przecież o muzyce, więc gatunek muzyczny rzecz jasna. Przedstawiam państwu jegomościa o jakże wszechstronnym imieniu „Rock”.

Rock obok popu, rapu (w szerokim ujęciu, rapu, trapu itp.), muzyki filmowej (soundtracki) oraz muzyki elektronicznej (dance, house itp.) jest najpopularniejszym gatunkiem muzycznym na świecie. Według różnorakich badań rynku style te jedynie wymieniają się miejscami. Niekwestionowanym królem wszystkich gatunków pod względem słuchalności jest pop. Tuż za nim plasuje się rock ze swoimi odmianami (mniej lub bardziej popularnymi – o tym później), a kolejne miejsca zajmuje muzyka elektroniczna, filmowa oraz rap. Nie są to jednak dane z 2020 roku, a z przed dwóch lat, więc trzeba brać na nie poprawkę. Jeśli miałbym wskazać gatunek, który obecnie cieszy się większą popularnością niż 2 lata temu, niewątpliwie byłby to rap, który w ostatnim czasie znacząco zyskał na popularności, między innymi przez swoją nieustanną ewolucję i zmiany wewnątrz gatunkowe.

 

Najpopularniejsze gatunki muzyczne na świecie (2018 r.)

 Żródło: IFPI

Dla ciekawskich wrzucam link do bardziej szczegółowych badań, które pokazuję w jakich regionach jakiej muzyki się słucha, w jaki sposób, czy z radia, czy z portali streamingowych itp. Polecam, ciekawa lektura. Jest dużo obrazków, nie zanudzicie się.

MUSIC CONSUMER INSIGHT REPORT 2018

Ale wracając do rocka…

Rock jest gatunkiem muzycznym powstałym z połączenia rock and rolla, rythm and bluesa oraz samego bluesa, który to dał początek wszystkiemu (odsyłam do ).

Praktycznie wszystkie style rockowe opierają się na brzmieniach gitarowych, gitarze akustycznej, bardzo często elektrycznej i basie, również elektrycznym. Do zestawu dodajmy perkusję i trochę instrumentów klawiszowych i nasza kapela rockowa może ruszać w trasę koncertową. Ale czy na pewno? Tak, pod warunkiem, że wystarczy nam muzyka jedynie instrumentalna. Brakuje oczywiście wokalu, który został do rocka zaczerpnięty z form bluesowych.

Blues. Pokochać Muzykę #1

Rock czerpie pełną para również z jazzu, poprzez częstą wolną improwizację. Proces twórczy, w odróżnieniu od muzyki klasycznej, jest integralny z graniem muzyki na żywo, i często zachodzi podczas tzw. jam seassion. Twórcy utworu są zazwyczaj również jego wykonawcami.

Jazz. Pokochać Muzykę #2

Wiele można o muzyce rockowej powiedzieć, ale na pewno nie można jej zamknąć w wąskich ramach gatunkowych czy łatwo sklasyfikować. Istnieje bardzo wiele podgatunków tego stylu muzycznego takich jak art rock, rock alternatywny, post rock, punk rock, rock gotycki, metal, rock instrumentalny, psychodeliczny, rap rock, soft rock i jeszcze wiele innych, które na dobrą sprawę ciężko jest wymienić, a co dopiero wskazać różnice pomiędzy nimi. Tak więc ciekawskich zachęcam do spróbowania zapoznania się muzycznie chociażby z częścią z nich. Obok podgatunków mamy jeszcze takie, które powstały z połączenia rocka z innym stylem muzycznym, np. jazz-rock, rapcore, funk rock, folk rock itp. No i jeszcze style podgatunków z podgatunków z połączenia stylu z gatunkiem. No może trochę przesadziłem, ale chcę uzmysłowić wam jak jest tego dużo.

No i właśnie. Cieszyć się z tego, że tak wiele tych różnych „rocków” mamy? Oczywiście że się cieszyć. Na dobrą sprawę kogo obchodzi klasyfikacja, jeżeli dany utwór czy zespół po prostu gra w taki sposób, który nam wpada w ucho. Jedyne czego życzę sobie i wam, to abyście słuchali jak najwięcej dobrej rockowej muzyki, ale również nie zamykali się na inne style i gatunki. Muzyka jest zbyt piękna, żeby tak robić. Trzeba wgryźć się w całość.

Artykuł jest częścią cyklu „Pokochać Muzykę”, mającego na celu zainteresować słuchaczy czymś innym niż to, co płynie z jego głośników na co dzień.  Kolejne części będą ukazywać się cyklicznie.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.