Current track

Title

Artist

Background

Recenzja książki „Zahir” autorstwa Paulo Coelho

Napisany przez , 20 maja 2019

Dziś kilka słów na temat jednej z powieści znanego pisarza Paulo Coelho pt. „Zahir”. Jej tytuł nie zachęcił mnie do sięgnięcia po tę lekturę, ponieważ skojarzył mi się z Arabią, a ja nie przepadam za tamtejszą kulturą. Postanowiłam jednak zmierzyć się z powieścią włoskiego pisarza i nie żałuję tego.

Książka opowiada o znanym, bogatym pisarzu, którego żona imieniem Ester znika bez wieści. Z początku bohaterowi książki towarzyszą pozytywne emocje. Czuje się wyzwolony od małżeństwa. Z Ester pisarz przeżył 10 lat. Po zniknięciu kobiety mężczyzna układa sobie życie – pisze kolejną powieść, wiąże się z inną kobietą. Z czasem rany zadane przez byłą małżonkę goją się. Wkrótce jednak myśli o Ester wracają ze zdwojoną siłą. Kobieta staje się dla niego tytułowym Zahirem, co po arabsku oznacza widoczny, obecny, niemogący ujść uwagi, z czasem zajmujący nasz umysł tak bardzo, że nie jesteśmy już w stanie myśleć o niczym innym. Mężczyzna chciałby wiedzieć, gdzie znajduje się jego żona i co się z nią dzieje. Pisarz próbuje uciekać w pracę, ale wszelkie próby zajęcia umysłu czymś innym niż Ester, szybko spełzają na niczym. Taki stan rzeczy trwa do czasu, aż bohater książki poznaje Michaiła – kazachskiego tłumacza. To on pomaga mu walczyć z Zahirem. Wreszcie pisarz wyrusza w długą podróż na stepy Azji Środkowej, ale czy odnajdzie Ester, dowiecie się, gdy sięgniecie po lekturę.

W powieści „Zahir” możemy znaleźć kilka wątków autobiograficznych autora. Książka ta, to nie tylko historia opowiadająca o zniknięciu kobiety. Autor przedstawia w niej swoje spojrzenie na świat i to czym dla niego jest miłość. Książkę polecam osobom, które są skłonne do refleksji i nie oczekują od lektury wartkiej akcji czy mnóstwa przygód, ale psychologicznego obrazu człowieka i jego uczuć.

 

fot. paulocoelho.pl


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Kontynuuj czytanie