Current track

Title

Artist

Background

Punkty karne 2021.  Taryfikator, gdzie można sprawdzić ich liczbę oraz w jaki sposób je zredukować. Niezbędnik dla zmotoryzowanych

Napisany przez , 7 kwietnia 2021

Każdego roku tysiące polskich kierowców traci uprawnienia do kierowania pojazdami z powodu zbyt dużej ilości uzbieranych punktów karnych. Najczęstszym wykroczeniem drogowym popełnianym przez polskich kierowców jest przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Nie od dziś wiadomo, że Polacy należą do narodów lubujących się w wysokich prędkościach i wciskających „gaz do dechy”. W naszym poradniku dowiesz się jak uniknąć utraty prawa jazdy, gdzie sprawdzić swoje punkty karne i jak w razie potrzeby je zredukować.

 

Ile punktów karnych wolno posiadać i po jakim czasie one się kasują?

autoZależy to przede wszystkim od stażu jaki posiadasz za kółkiem. Kierowcy mający prawo jazdy dłużej niż rok mogą uzbierać maksymalnie 24 punkty karne. Każdy kolejny punkt w kolekcji pozbawia ich dokumentu prawa jazdy i wiąże się z koniecznością ponownego odbycia egzaminu państwowego w jednej z siedzib WORD. Dla młodych kierowców, którzy posiadają wymarzony dokument krócej niż rok, górną granicą jest 20 punktów. Czas po którym kasują się punkty karne to równy rok od momentu ich naliczenia. I tutaj dobra wiadomość dla kolekcjonerów, którzy łapią kilka mandatów w okresie krótszym niż rok. Czas oczekiwania na skasowanie punktów karnych uzbieranych z kilku mandatów nie liczy się od ostatniego wystawionego mandatu, a każde punkty kasują się po równym roku od dnia ich naliczenia. Dla przykładu, jeśli kierowca X w marcu 2021 roku za wykroczenie drogowe otrzymał 6 punktów karnych, a w czerwcu 2021 10, to pierwsze 6 punktów skasuje mu się w marcu 2022 roku, a kolejne 10 w czerwcu 2022. Wielu zmotoryzowanych błędnie myli czas oczekiwania na kasację punktów karnych i uważa, iż jeśli złapali wspomniane 6 punktów  w marcu 2021, a kolejne 10 w czerwcu tego samego roku, to 16 punktów skasuje im się razem dopiero w czerwcu 2022. Dla lubiących szybko jeździć na szczęście tego rozwiązania nie forsowano jeszcze w naszym kraju, ale co ciekawe ma ono miejsce np. w Wielkiej Brytanii. Każde kolejne naliczone tam punkty karne wydłużają okres kasacji poprzednich, a czas po którym się redukują to nie rok, a…. trzy lata. Dodatkowo maksymalny limit wynosi 12 punktów. Gdyby takie przepisy wprowadzono w Polsce, to zapewne wielu z naszych kierowców miałoby niezwykle ciężki orzech do zgryzienia.

 

Taryfikator punktów karnych za przekroczenie dopuszczalnej prędkości.

            Chociaż wielu z naszych kierowców narzeka na wysokie mandaty, to tak naprawdę w kwestii kar za przekroczenie szybkości jesteśmy jednym z najbardziej liberalnych i łagodnych krajów w Europie. Maksymalna kwota mandatu za przekroczenie szybkości jaką możemy otrzymać to 500 zł oraz 10 punktów karnych. Dotyczy to przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h. Dla porównania za to samo wykroczenie we Francji zapłacimy równowartość 1500 euro (około 6500 zł), w Austrii 2180 euro (około 9300 zł), a w Wielkiej Brytanii równowartość aż 2800 euro (ponad 12 tysięcy złotych). Ciężko więc nazwać nasze mandaty wysokimi, nawet biorąc pod uwagę fakt, iż zarobki w Polsce są średnio 3-4 razy niższe niż w Austrii czy Anglii. Musimy pamiętać także o tym, iż jeśli w obszarze zabudowanym przekroczymy dopuszczalną szybkość o więcej niż 50 km/h to oprócz 10 punktów karnych, które wpłyną na nasze konto, zatrzymane zostanie także prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Poza obszarem zabudowanym nie musimy obawiać się aż takich restrykcji.

Taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości:

– Przekroczenie dopuszczalnej szybkości do 10 km/h – mandat w wysokości 50 zł i 0 pkt karnych

– Od 11–20 km/h – mandat od 50 do 100 zł i 2 pkt karne

– Od 21–30 km/h – mandat od 100 do 200 zł i 4 pkt karne

– Od 31–40 km/h – mandat od 200 do 300 zł i 6 pkt karnych

– Od 41–50 km/h – mandat od 300 do 400 zł i 8 pkt karnych

– Od 51 km/h – mandat od 400 do 500 zł i 10 pkt karnych (utrata dokumentu na okres 3 miesięcy dla kierowców, którzy dopuszczą się przekroczenia prędkości o więcej niż 51 km/h w obszarze zabudowanym).

 

Gdzie można sprawdzić punkty karne?

            To chyba jedno z najczęściej zadawanych pytań przez kierowców, którzy balansują na granicy maksymalnego limitu i nie są pewni, czy część punktów im już „zeszła”, czy też nie. Jeszcze jakieś 10 lat temu informacji o naszej liczbie punktów karnych nie posiadało wiele słabiej wyposażonych patroli policji drogowej. Osoba chcąca uzyskać informację o posiadanym stanie punktów karnych musiała udać się do Starostwa Powiatowego lub do Powiatowej albo Wojewódzkiej Komendy Policji. Dzisiaj te czasy wydają się być odległe i zamierzchłe. Po pierwsze każdy patrol policji może przy kontroli sprawdzić posiadaną przez nas liczbę punktów karnych, posługując się naszymi danymi PESEL. Po drugie wcale nie musimy czekać na spotkanie z drogówką czy udawać się do najbliższej posterunku policji, aby dowiedzieć się ile punktów karnych posiadamy. Można to zrobić wygodnie, w domowym zaciszu, bez wychodzenia z domu, przez Internet. Jedynym wymogiem jest posiadanie przez nas Profilu Zaufanego, który możemy potwierdzić m.in. przez bankowość Internetową. Lista banków pozwalająca potwierdzić nam Profil Zaufany jest naprawdę szeroka. Zalicza się do nich banki takie jak:

PKO BP,

– ING Bank Śląski,

– Bank Millennium,

– Inteligo,

– Bank Pekao,

– mBank,

– Santander Bank Polska,

– Alior Bank

– T- Mobile usługi bankowe

– serwis pocztowy Envelo

 

Co jeśli nie posiadamy konta w wyżej wymienionych bankach?

            Jeśli ktoś posiada konto w mniejszym banku, który nie oferuje potwierdzenia Profilu Zaufanego za pomocą jego usług, może wejść na stronę www.gov.pl i tam wypełnić prosty formularz, będący wnioskiem o utworzenie Profilu Zaufanego. Następnie formularz zanosimy i potwierdzamy w 1 z 1500 punktów stacjonarnych w całej Polsce np. w Urzędzie Wojewódzkim  lub Starostwie Powiatowym. Oczywiście z racji komfortu najlepiej znaleźć i wybrać punkt znajdujący się blisko naszego miejsca zamieszkania i tam też potwierdzić nasze dane niezbędne do utworzenia Profilu Zaufanego.

Gdy już potwierdziliśmy Profil Zaufany, czy to przez bankowość online, czy też w punkcie stacjonarnym, należy wejść na stronę www.obywatel.gov.pl i wykonać następujące czynności:

1.Wybierz zakładkę „Kierowca i pojazdy”

  1. Kliknij w opcję „sprawdź swoje punkty karne”
  2. Następnie wybierz opcję „Zaloguj się” i wykonaj logowanie na swój Profil Zaufany
  3. Następnie zobaczymy komunikat „ Wniosek o dostęp do usługi online na platformie obywatel.gov.pl.”. Po pojawieniu się tego komunikatu kliknij „Podpisz Profilem Zaufanym”.
  4. Kiedy pojawi się prośba o autoryzację, potwierdź zamiar podpisanie wniosku o sprawdzenie punktów karnych poprzez kliknięcie w „Autoryzuj i podpisz dokument”.
  5. Następnie wpisz jednorazowy kod
  6. Gotowe! W kolejnym kroku zostaniesz przekierowany na stronę www.obywatel.gov.pl i możesz już wyświetlić informację o stanie swoich punktów karnych.

 

Jak zredukować liczbę punktów karnych?

            Niewielu zmotoryzowanych wie, iż raz na pół roku mogą zredukować liczbę punktów karnych aż o 6 oczek. W ciągu całego roku możliwa jest redukcja nawet 12 punktów karnych za pomocą uczestnictwa w specjalnych szkoleniach organizowanych przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego dot. bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Brzmi świetnie, ale żeby móc wziąć udział w takim szkoleniu trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim w takim szkoleniu nie mogą brać udziału osoby posiadające prawo jazdy krócej niż rok. W ich przypadku jedyną możliwością skasowania punktów karnych jest upłynięcie roku od wystawienia mandatu. Po drugie kierowcy ze stażem dłuższym niż rok nie mogą przekroczyć 24 punktów karnych jeśli chcą skorzystać z tego kursu. Tak więc jeśli ktoś uzbierał już 25 punktów karnych to niestety nie będzie mógł wziąć udziału w specjalnym szkoleniu WORD, a jedynym sposobem odzyskania dokumentu będzie ponowny egzamin państwowy. Po trzecie uczestnictwo w kursie jest płatne i jego koszt w zależności od miasta w którym znajduje się WORD wynosi minimum 300 zł. Kurs trwa 6 godzin lekcyjnych a zaświadczenie o odbyciu szkolenia przez kierującego dyrektor WORD przesyła organowi prowadzącemu ewidencję.

 

 Łukasz Zawadzki


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.