Current track

Title

Artist

Background

Przyjaciół poznajemy w biedzie – recenzja książki “Młody wygnaniec” autorstwa Marii Julii Zaleskiej

Napisany przez , 19 lutego 2022

Kiedy jest tak zimno i nie mamy ochoty spędzać zbyt dużo czasu poza domem warto na chwilę zmienić klimat i sięgnąć po lekturę, która przeniesie nas w zupełnie inny świat oraz w inną porę roku. Możemy tak uczynić między innymi dzięki książce Marii Julii Zaleskiej pt. „Młody wygnaniec”.

Na początku autorka przedstawia nam wędrującego po puszczy myśliwego, którego zwą Serce Prawe. Napotyka on na 16-letniego Murzyna Cezara, który goniony jest przez swych niegodziwych właścicieli – starego Watsona i jego syna Jana. Serce Prawe chcąc wyratować chłopaka z opresji odkupuje go od jego oprawców, ale ponieważ nie ma wystarczającej ilości skór bobrowych obiecuje je donieść za kilka dni, aby dopełnić zapłaty za Murzyna i tak też się dzieje, lecz zamiast osady Watsona myśliwy zastaje osmolone zgliszcza.

Okazuje się, że zniszczeń dokonało wrogie białym ludziom plemię Paunisów. Oni to uprowadzili do swego obozowiska córkę Watsona Ellę oraz ich wiernego sługę Tobiasza. W międzyczasie obserwujemy również losy synów Watsona – Jana, Bena i Dicka, którzy podczas pożaru rozdzielili się. Przedstawiono również wątek Meksykanina, który poszukuje w puszczy wygnanego przed ośmiu laty syna. Losy wszystkich wymienionych bohaterów splatają się ze sobą.

Książka ta nie jest tylko opowiastką dla dzieci o mężnych i prawych oraz złych i niegodziwych ludziach, lecz jest to opowieść o tolerancji, bo pokazuje, że ludzie różnią się od siebie, choć wcale to nie oznacza, że jedni są gorsi od drugich. Autorka chciała przez tę książkę przekazać, że powinniśmy starać się być jak najlepsi, bo to na pewno pomoże światu (pomoże wielu innym ludziom).

Książka kierowana jest w szczególności do młodego czytelnika, ale tak jak już wspomniałam każdy może wynieść coś z niej dla siebie. Dobrze się ją czyta, bo jest napisana prostym językiem i trzyma w napięciu. Ponadto dzięki niej możemy przenieść się do innego kraju i innej epoki. Tam jednak napotykamy współczesne nam problemy i dylematy takie jak: tolerancja, dobro, zło, przyjaźń czy wrogość. Książkę polecam każdemu, warto po nią sięgnąć.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.