Current track

Title

Artist

Background

PROTEST kieleckich przedsiębiorców przeciwko polityce ratusza

Napisany przez , 19 listopada 2019

Na planowane podniesienie podatku od nieruchomości kieleccy przedsiębiorcy zareagowali protestem. „Władze miasta zamiast szukać pieniędzy w kieszeniach podatników, powinny skupić się na oszczędnościach” – mówi Arkadiusz Stawicki ze stowarzyszenia Przyjazne Kielce.

Aby podać przykład niegospodarnego zarządzania finansami miasta wymienił kilka inwestycji i zakupy dokonane przez nowe władze.

Jeżeli w budżecie zapisane są lunety dla Geoparku za 12 tys. zł, czy przepłacane trzykrotnie chodni, to znaczy, że może być taniej i podwyżki w ogóle nie byłby konieczne – mówi.

Zdaniem Sebastiana Michalskiego powodem takiej sytuacji jest częściowo brak dialogu władz miasta z przedsiębiorcami oraz trudna atmosfera do inwestowania. Protestujący podkreślają, że nie są przeciwnikami innych podwyżek, tj. rozszerzenie strefy parkowania w centrum Kielc i podwyższenie opłat za parkowanie. Zamierzają stawić się na czwartkowej sesji rady miasta, podczas której głosowane będą podwyżki.

Miasto zakłada cztery warianty wzrostu podatku od nieruchomości w Kielcach:

1) Opłaty pozostaną na obecnym poziomie, natomiast zostaną zlikwidowane stawki preferencyjne – związane z prowadzeniem działalności sportowych i kulturalnych, a także w zakresie wyrobów cukierniczych i piekarniczych. Szacowany wzrost do budżetu wyniesie w tym wypadku 1,4 mln zł.

2) Podniesienie wszystkich stawek podstawowych i preferencyjnych. Podwyżki uniknęliby Ci, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Wówczas do budżetu wpłynęłoby 3 mln zł.

3) Podwyżki na poziomie około 50%. Dotknęłyby one wszystkich podatników. W takiej sytuacji wpływy dodatkowo oszacowano na prawie 4,7 mln zł.

4) Likwidacja stawek preferencyjnych. Dzięki temu do budżetu wpłynęłoby 5,9 mln zł.

Źródło: radio.kielce.pl

Otagowano jako

Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Kontynuuj czytanie