Profesor Bracha o słowiańskiej demonologii

Napisany przez , 14 maja 2018

Na łamach czasopisma popularnonaukowego „Świat wiedzy”, a konkretnie wydaniu kwietniowo-majowym „Świata wiedzy – Historia” ukazał się artykuł dotyczący demonów, w które wierzyli nasi przodkowie. Rolę eksperta pełni w nim profesor Krzysztof Bracha – historyk z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Fantastyczne istoty zasiedlały niemal każdą połać ziemi. Gnieździły się w domostwach, bytowały nad brzegami jezior, rzek i źródeł, kryły się po lasach oraz pustkowiach, wypełniały bezkres przestworzy, bywały na skrzyżowaniach dróg, a w oczekiwaniu na strawę i poczęstunek – pod progiem chałupy, w kącie lub na zapiecku.

Profesor wyjaśnia wszechobecność ówczesnych demonów i ich przemożny wpływ na kulturę, obyczaje a nawet język. Skala tego zjawiska była tak ogromna, że część tego wpływu jest zauważalna do dziś, chociażby w nazwach miejscowości: Czartów, Strzygi, Żmigród, albo też w określeniach: Latawica ( stwór zsyłający błyskawice na chłopskie chaty i uwodzący mieszkańców wsi ) to określenie osoby prowadzącej rozwiązły tryb życia. Poza budzącymi grozę strzygami, czychającymi na krew dzieci, wampirami ( czy też wąpierzami ), które przeniknęły do kultury masowej za sprawą Drakuli, artykuł zawiera sporo informacji na temat tych mniej  niebezpiecznych stworzeń – żmijów i duchów domowych, które naszym przodkom wręcz sprzyjały.  Nie brakuje w publikacji z rolą profesora Brachy także relacji na temat prastarych kusicielek, z upodobaniem wciągających w śmiertelne tańce młodzieńców, czy też postrachu rolników – południc.

Historyk określa słowiańską demonologię jako „Barwną, lecz także bardzo bogatą” i dzięki jego zgrabnej narracji, a także świetnym ilustracjom, autorstwa Witolda Vargasa można podczas odczytywania artykułu zainteresować się nią w znacznym stopniu.

Źródło: ” Świat Wiedzy – Historia” 2/2018 ( kwiecień-maj )

Kontynuuj czytanie

TITLE