„[Prawie równo]” w kieleckim Teatrze Żeromskiego – relacja z wydarzenia

Napisany przez , 28 marca 2019

Jako że Teatr wystosował zaproszenie na ów spektakl przede wszystkim do studentów, nie mogło zabraknąć nas na „[Prawie równo]”. Zapraszamy na relację z przedstawienia i późniejszego spotkania z aktorami.

Spektakl w reżyserii Uny Thorleifsdottir składał się z trzech aktów, w których poznaliśmy historie Andreja, Maniego i Martyny, w których przeplatał się czwarty istotny bohater – bezdomny Piotrek. Całość przedstawienia była przemieszana z elementami, stylizowanymi na wykład – omawiano w nim historię ekonomii, w której liczyły się postacie takie jak van Houten czy Lorenzo.

Perypetie bohaterów spektaklu stanowiły swoistą refleksję nad kondycją moralną współczesnego świata i problemach wynikających z galopującego konsumpcjonizmu. Andrej, z pogardą odnoszący się do bezdomnego Piotrka, sam ma problemy ze znalezieniem pracy i żyje na garnuszku matki. Martyna, pochodząca z bogatej rodziny, dla swego chłopaka-idealisty Maniego, zdecydowała się żyć w trudnych warunkach, pracując w minimarkecie. Sam Mani – wykładowca, mający marzenie o zniszczeniu „systemu” również ma kłopot z uzyskaniem etatu na uczelni. Wszystkich łączy niemożność poradzenia sobie w zastanych warunkach życia, które okazują się skrajnie odmienne od ich wyobrażeń.

Ciekawą postacią był wspomniany Piotrek – bezdomny, który z irytującej, nachalnej persony w pierwszej części przedstawienia, wyrasta na obiekt współczucia i zainteresowania publiczności w części drugiej. Rzetelne ukazanie osób w trudnej sytuacji życiowej i realistyczne, aktualne dziś problemy młodych ludzi, zawarte w „[Po równo]” były bez wątpienia najmocniejszą stroną przedstawienia. Na uwagę zasłużyła także zorganizowana przy okazji spektaklu loteria, z której dochód zasilił ośrodek MONAR-u.

Po spektaklu odbyło się spotkanie z aktorami, w trakcie którego można było zadawać pytania i podzielić się przemyśleniami na temat wystawionej sztuki. Fragment tego spotkania jest dostępny do odsłuchu poniżej, wraz ze zdjęciami.

Relację współtworzyli: Agata Kocaj, Maciej Rusin i Maciej Tofil