Nocne Granie

23:00 08:00

Polskie kluby zagrały charytatywnie dla Ukrainy

Napisany przez , 19 kwietnia 2022

Legia Warszawa i Lechia Gdańsk zagrały mecze towarzyskie z klubami z Ukrainy. Drużyna ze stolicy Polski podejmowała Dynamo Kijów, a „Biało-Zieloni” rywalizowali z Szachtarem Donieck. Oba mecze zostały zorganizowane w ramach inicjatywy o nazwie „Mecze o pokój”.

Inicjatywa „Meczów o pokój” ma na celu zwrócenie uwagi ludzi na całym świecie na cierpienie z jakim zmagają się Ukraińcy. Zyski z tych meczów będą przekazywane na rzecz ofiar rosyjskiej agresji. Przed meczem w Warszawie na płycie boiska występowali ukraińscy artyści, a koncertowo zagrali również zawodnicy drużyny przyjezdnej. Legia w swoim spotkaniu przegrała z Dynamem 1:3. Pierwsza bramka padła już w 3 minucie, a jej zdobywcą był Witalij Bujalski. Legioniści odpowiedzieli dopiero w 54 minucie spotkania, za sprawą trafienia Igora Strzałka, ale trzy minuty później bramkę na 1:2 strzelił  Artem Biesiedin. Ten sam zawodnik w 70 minucie ustalił wynik na 1:3 dla Dynama Kijów.

Lechia – Szachtar: 12-latek z Mariupola bohaterem meczu

W drugim meczu charytatywnym Lechia Gdańsk przegrała 2:3 z Szachtarem Donieck, a decydującą bramkę w ostatniej minucie meczu zdobył… 12-letni Dima Keda. Chłopiec uciekł z bombardowanego przez rosyjskie wojska Mariupola. Dima w końcówce spotkania zmienił zdobywcę dwóch bramek dla Szachtara – Mychajło Mudryka i w doliczonym czasie drugiej połowy zdobył zwycięskiego gola dla ukraińskiej drużyny.

Inicjatywy ciąg dalszy

Wynik sportowy obu rywalizacji był sprawą drugorzędną. Najważniejsze było pokazanie solidarności z Ukrainą i zebranie jak największej ilości pieniędzy dla poszkodowanych. W kolejnych meczach o pokój Dynamo Kijów zmierzy się m.in. z Borussią Dortmund, CFR 1907 Cluj czy Dynamem Zagrzeb, a Szachtar zagra z tureckim Fenerbahce oraz z Hajdukiem Split.