Current track

Title

Artist

Background

Polska na celowniku

Napisany przez , 10 czerwca 2020

W tym trudnym okresie pandemii, w którym przyszło nam teraz żyć, na pewno każdy snuje plany na pierwsze wyjazdy poza granice własnego domu. Najbezpieczniejszą opcją będzie jednak pozostanie w granicach chociażby własnego państwa. Z roku na rok coraz więcej turystów wybiera Polskę, jako cel na wypoczynek. Do najchętniej odwiedzanych miast w naszym kraju zalicza się Warszawę, Kraków i Wrocław.

Każde z nich na swój sposób zachwyca odwiedzających i sprawia, że chce się do nich wracać.

Kraków jest to miasto o tysiącletniej historii, dawna siedziba królów polskich i stolica kraju, a dzisiaj jedna z ważniejszych europejskich metropolii. Zachwycające miejsce, które łączy w sobie wielowiekową historię i tętniąca życiem współczesność.

Główną jego atrakcją, bijącym sercem miasta, jest Rynek Główny – jeden z największych i najpiękniejszych Rynków w Europie, z Sukiennicami w miejscu centralnym, Kościołem Mariackim i zabytkowymi kamienicami.

  • Być w Krakowie i nie odwiedzić Rynku Głównego to tak jak zjeść przepyszne spaghetti bez makaronu, po prostu pozycja obowiązkowa na liście miejsc do odwiedzenia. – podkreśla jeden z zwiedzających dawnej stolicy

Innym miejscem cieszącym się popularnością, zarówno wśród mieszkańców jak i turystów jest Kazimierz, miejsce wielowiekowego współistnienia dwóch kultur – chrześcijańskiej
i żydowskiej. Wypełniony zabytkami judaizmu o międzynarodowym znaczeniu, jest również rejonem tętniącym życiem − odbywają się tu targi staroci i dzieł sztuki. Na tym klimatycznym krakowskim Kazimierzu dobrze zjesz, odwiedzisz synagogę i zrelaksujesz się spacerując kolorowymi uliczkami. Jest to miejsce, gdzie można posłuchać muzyki klezmerskiej i spróbować potraw wywodzących się z kuchni żydowskiej.

Pozycją obowiązkową do odwiedzenia jest także Bazylika Mariacka, robiąca wrażenie zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Z jej wieży od 600 lat co godzinę, na cztery strony świata grany jest hejnał.

Warto wejść do środka aby podziwiać rzeźbiarski kunszt oraz wykonanie ołtarza.

Zamek królewski na Wawelu również zalicza się do miejsc koniecznych do odwiedzenia, jako symbol polskiej kultury i tradycji.

Katedra jest to zdecydowanie jedno z wielu miejsc Krakowa, które każdy musi zobaczyć. Polecam poświęcić na nią trochę więcej czasu, żeby niczego nie przeoczyć. – dodaje mieszkanka Krakowa.

Dawna stolica zachwyca swoim klimatem. To niepowtarzalne miasto, które przenika historia.  Miasto, które zaskakuje na każdym kroku i sprawia, że każdy zakątek jest piękny i zapada w pamięć.

Kolejną lokalizacją na naszej mapie cieszącą się popularnością jest Wrocław, miejsce, gdzie  nowoczesność łączy się z tradycją, jest bardzo zadbane, ma wiele udogodnień dla mieszkańców i tak naprawdę gdziekolwiek się nie pójdzie jest pięknie.

Jedną z atrakcji tego miasta są niewielkie rzeźby krasnali występujące na obszarze całego Wrocławia.
Kryją się w uliczkach i zaułkach, umykają przed wzrokiem przechodniów.

  • Super atrakcja. Poszukiwanie ukrytych krasnali to aktywny i pouczający wypoczynek dla dużych i małych. Sam znalazłem niestety tylko kilka. – dodaje jeden z turystów

 

We Wrocławiu warto odwiedzić także Muzeum Narodowe, w którym  pokazywane są m.in. wystawy sztuki średniowiecznej, sztuki śląskiej od XIV do XVI wieku, oraz sztuki polskiej do XIX wieku, a do cenniejszych dzieł w kolekcji muzeum należą  „Madonna z Jezusem i św. Janem” Agnolo Bronzino, „Pejzaż zimowy z łyżwami i pułapką na ptaki” Pietera Brueghela Młodszego oraz „Portret chłopca” Jeana Chardina.

Oczywiście jak Wrocław to Panorama Racławicka – monumentalne malowidło o długości 114 metrów i wysokości 15 metrów. Przedstawia zwycięską bitwę Polaków nad Rosjanami pod Racławicami w kwietniu 1794 roku.
Zabiegi techniczne wykorzystane przez autorów sprawiają, że obraz można porównać do współczesnej technologii 3D. Panoramiczna perspektywa, oświetlenie, scenografia dobudowana przed płótnem wywołują wrażenie jego wielowymiarowości.

Na wrocławskich ulicach, w parkach i skwerach stoi nawet kilkadziesiąt rzeźb plenerowych. Są to przeważnie oryginalne figury i miejsca, które dodają miastu smaku, humoru, uroku. Wśród nich są wielkie konstrukcje, objawy ludzkich tęsknot i aspiracji, jak na przykład intrygujące ,,Krzesło Kantora” czy ,,Pociąg do nieba” oraz słynny pomnik ,,Anonimowego Przechodnia”, który przedstawia kilkanaście postaci naturalnej wielkości, które „schodzą” i „wychodzą” spod powierzchni chodnika.

Miasto jest piękne samo w sobie. I choć właśnie przez to, że jest często obieranym kierunkiem przez turystów i jest w nim wyczuwalny pęd, i anonimowość, to da się je polubić przede wszystkim za wspaniałe budynki i ich detale oraz za niepowtarzalną atmosferę.  Wrocław ma swój indywidualny charakter. Bez względu na to, czy mieszkasz tu 10 lat, czy przyjeżdżasz na 3 dni – zawsze czujesz się tu jak u siebie.

Do często odwiedzanych miejsc zalicza się także Warszawę, miasto, w którym dzień nigdy się nie kończy. Do gustu turystów. Przede wszystkim przypada Stare Miasto, monumentalny Pałac Kultury i Nauki, Łazienki Królewskie oraz Krakowskie Przedmieście, które zdaniem wielu pokazuje stolicę Polski z najlepszej strony.
Mieszkańcy pytani o najbardziej interesującą atrakcję odpowiadają różnorako:

  • Uwielbiam Stare miasto, Barbakan. Polecam wybrać się na spacer i napić się kawy w jednej z klimatycznych uliczek.
  • Łazienki! Najpiękniejszy park w Polsce. Warto odwiedzić o każdej porze roku, chociaż polecam szczególnie latem podczas koncertów Chopinowskich
  • Muzeum Powstania Warszawskiego, świetne, interaktywne muzeum. Osoby interesujące się historią będą zachwycone każdym detalem. Warto dowiedzieć się czegoś o dawnej Polsce.
  • Pałac Kultury i Nauki i wjazd na punkt widokowy. Bardzo polecam, zwłaszcza o zmierzchu. Rewelacyjne widoki kiedy miasto rozbłyska coraz większą liczbą świateł. Fantastyczny obraz zmieniającego się miasta.

 

Warszawa jest miastem, które lubi się za to, że dużo się dzieje. Ma to do siebie, że tam dzień tak naprawdę nigdy się nie kończy. Przez różnorodność każdy znajdzie tam coś dla siebie. Historyczne i zabytkowe miejsca wymieszane z nowoczesnymi budynkami robią naprawdę spore wrażenie.

 

Julia Szafranek


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.