Current track

Title

Artist

Background

Podróże kształcą a czytanie o nich również – recenzja książki „Wyga” autorstwa Jacka Londona

Napisany przez , 18 maja 2020

Pogoda robi się coraz piękniejsza, a wiosna zachęca do pieszych wycieczek, zwłaszcza że pandemia trwa nadal, a więc las to jedyne miejsce, gdzie można wypocząć. W ciągu dnia można samemu pozwiedzać okolicę, a wieczorem z kolei można oddać się podróżowaniu w nieco inny sposób, na przykład czytając o tym książkę. Dziś właśnie przychodzę do Was z tego typu propozycją. Jest to książka Jacka Londona pt. „Wyga”.

Jest to historia młodego mężczyzny nazywającego się Kit Bellew. Gdy go poznajemy, prowadzi on spokojne życie w mieście, pisząc felietony do czasopisma. Jednak któregoś dnia wuj Kita proponuje chłopakowi wyjazd do Klondike – krainy złota i dzikiej przygody. Kit przyjmuje propozycję porzucając pracę w redakcji na jakiś czas, aby zasmakować przygody. Na dzikiej północy chłopak dostaje twardą szkołę życia, ale szybko dorównuje mieszkającym w tamtych stronach traperom. W trakcie swojej podróży poznaje mężczyznę, który staje się jego największym przyjacielem. Jego przydomek to Krótki. Z kolei Kit ze względu na swoje dokonania na dzikiej Alasce zyskuje przydomek Kurzawa. Oprócz Krótkiego Kurzawa poznaje również piękną dziewczynę – wytrawną traperkę nazywającą się Joy Kastel. Z początku dziewczyna uważa Kita za chechaquo, czyli maminsynka, ale Kurzawa pokazuje jej, że wcale nim nie jest i po kilku dokonaniach, dziewczyna wreszcie zaczyna podziwiać Kita i pomaga mu nawet nieco się wzbogacić. Kit podejmuje decyzję, że nie powróci już do spokojnego życia w mieście i pracy w redakcji, gdyż pokochał dziką przyrodę oraz życie bez wygód pełne niebezpiecznych przygód.

„Wyga” to książka przygodowa, dla osób lubiących podróże, dziką, nieokiełznaną naturę i wszystko, co się z nią wiąże. Książka podzielona jest na kilka krótkich historii opisujących rozliczne przygody Kurzawy i jego przyjaciela Krótkiego. Niektóre są zabawne, jak na przykład ta zatytułowana „Sen Krótkiego”, dotycząca gry w ruletę, jak również trzymające w napięciu historie opowiadające o niebezpiecznych przygodach dwóch przyjaciół. Książka należy do lekkich, szybko się ją czyta, jednak jeśli chodzi o książki Jacka Londona, to zdecydowanie bardziej wolę te, które większy nacisk kładą na życie zwierząt, np. „Biały Kieł”. Mimo to szczerze polecam lekturę i życzę miłego czytania.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Kontynuuj czytanie