Current track

Title

Artist

Background

Pochówek w różnych częściach świata

Napisany przez , 31 października 2018

Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych…Czas zadumy, czas rozważań i przemyśleń. 
W chrześcijańskim kręgu przywykliśmy do odwiedzin cmentarzy w tym okresie, do refleksji przy grobach bliskich. Są jednak miejsca, gdzie miejsce pochówku znacznie różni się od tego, który znamy.

Niesamowicie ciekawym miejscem jest podwodny cmentarz w okolicach Florydy. Obiekt został otwarty w 2007 roku, jako pierwszy taki na świecie. Spoczywa tam około 1000 osób, większość z nich wybrała to miejsce ze względu na umiłowanie morza. Są też tacy, którzy pragnęli zostać pochowani w nietypowym stylu…

Sagada na Filipinach to miejsce, do którego turystów przyciąga nietypowy sposób pochówku… Zmarli są bowiem umieszczani w wiszących trumnach (tzw. hanging coffins) na wysokich skałach. Teorii i wyjaśnień na ten temat jest wiele. Niektórzy mieszkańcy tłumaczą, że tym sposobem dusza z większą łatwością dostanie się do nieba. Inni natomiast uważają to za nagrodę za dobre życie na ziemi i wysoki status społeczny zmarłego.
Mimo, iż jest to cmentarz chrześcijański, to dbałość o nagrobki zdecydowanie różni się od polskich zachowań. Bliscy nie zapalają tam zniczy, nie stawiają także kwiatów.
Dopiero przed 1.11 rodziny zjeżdzają się tam i rozpalają wielkie ognisko, rozmawiając i bawiąc się przy nim. Takie zachowanie uważane jest za oddanie czci zmarłemu.

 

Będąc w Paryżu warto także zobaczyć słynne katakumby. Paryżanie są świadomi, że nie jest to typowa atrakcja turystyczna, a miejsce skłaniające do refleksji. Z tego względu porozstawiano kamienne tablice z sentencjami.
Pod koniec XVIII w. paryskie cmentarze były przepełnione. Władze w celu uniknięcia epidemii zadecydowały o ich likwidacji. Szczątki pochowanych tam mieszkańców złożono w dawnym kamieniołomie.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.