Current track

Title

Artist

Background

Pierwsze powołania Nikoli Grbicia

Napisany przez , 19 kwietnia 2022

Kilka dni temu nowy selekcjoner reprezentacji polskich siatkarzy Nikola Grbić podał nazwiska 29 zawodników, którzy znaleźli się w szerokiej kadrze Polski na zbliżającą się Ligę Narodów. W tym gronie znalazło się miejsce dla kilku debiutantów, jednak jednocześnie zabrakło dla paru Mistrzów Świata.

Nikola Grbić został trenerem polskich siatkarzy 12 stycznia 2022 roku. Wcześniej tę funkcję sprawował Vital Heynen, jednak po nieudanych Igrzyskach Olimpijskich w Tokio nie został z nim przedłużony kontrakt. Dlatego też pierwsze powołania Grbicia były jeszcze ciekawsze. Dodatkowo kilka dni przed ogłoszeniem składu zaczęły się pojawiać plotki, które mówiły o tym, że Serb może zrezygnować z kilku znanych nazwisk. Chodziło między innymi o Bartosza Kurka, czyli jednego z najlepszych polskich siatkarzy w ostatnich latach. Ostatecznie 33-latek dostał powołanie. Jednak niektórzy siatkarze wymieniani w plotkach rzeczywiście w składzie się nie znaleźli.

Wśród największych nieobecnych znajdują się Piotr Nowakowski, Damian Wojtaszek, Dawid Konarski i Fabian Drzyzga. Trzech pierwszych krótko po ogłoszeniu kadry ogłosiło w mediach społecznościowych zakończenie reprezentacyjnej kariery.

,,Bardziej niż kadra, zaskoczyły mnie posty wspomnianej trójki. To nie jest czas i miejsce, żeby rezygnować. Z jednej strony rozumiem ich, bo autobus z napisem „Paryż” odjeżdża. Ale będą przystanki, żeby do niego wsiąść”. – mówił Witold Roman, były środkowy reprezentacji Polski i jej dyrektor.

Brakiem mistrzów świata nie był zaskoczony inny były środkowy Biało-Czerwonych Marcin Możdżonek. – ,,Kadra została odświeżona, ponieważ skończył się cykl olimpijski. Po igrzyskach większość reprezentacji wietrzy szatnię i zmienia szkoleniowców. Dzieje się więc to, co w naszej drużynie. Grbić zmianami dał jasny sygnał, że patrzy na igrzyska w Paryżu. To jest naturalny proces i żadna rewolucja, a ewolucja tej drużyny. Cieszmy się tym, że mamy szeroką podstawę siatkarskiej piramidy”.

Ostatecznie, tak jak wspomniałem na początku, Grbić podał nazwiska 29 zawodników. Do 3 maja, gdy minie termin zgłaszania wszystkich kadr, zostanie 25 graczy. Wśród powołanych zawodników znaleźli się:

Rozgrywający: Jan Firlej (Indykpol AZS Olsztyn), Marcin Janusz (Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Łukasz Kozub (Trefl Gdańsk), Grzegorz Łomacz (PGE Skra Bełchatów).

Środkowi: Mateusz Bieniek (PGE Skra Bełchatów), Norbert Huber (Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Karol Kłos (PGE Skra Bełchatów), Jakub Kochanowski (Asseco Resovia Rzeszów), Mateusz Poręba (Indykpol AZS Olsztyn), Krzysztof Rejno (Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Karol Urbanowicz (Trefl Gdańsk).

Atakujący: Bartłomiej Bołądź (Ślepsk Malow Suwałki), Karol Butryn (Indykpol AZS Olsztyn) Łukasz Kaczmarek (Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Bartosz Kurek (Wolfdogs Nagoya), Maciej Muzaj (Asseco Resovia Rzeszów).

Przyjmujący: Bartosz Bednorz (Zenit Kazań), Tomasz Fornal (Jastrzębski Węgiel), Bartosz Kwolek (Projekt Warszawa), Wilfredo Leon (Sir Safety Perugia), Bartłomiej Lipiński (Trefl Gdańsk), Piotr Orczyk (Aluron CMC Warta Zawiercie), Kamil Semeniuk (Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Jakub Szymański (GKS Katowice), Rafał Szymura (Jastrzębski Węgiel), Aleksander Śliwka (Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle).

Libero: Jakub Popiwczak (Jastrzębski Węgiel), Kamil Szymura (Cuprum Lubin), Paweł Zatorski (Asseco Resovia Rzeszów).

Na pewno brak kilku nazwisk może dziwić. Tutaj przede wszystkim nasuwa się Fabian Drzyzga, czyli dwukrotny Mistrz Świata. Od lat był on podstawowym graczem reprezentacji Polski. Można powiedzieć, że tak naprawdę od niego Heynen zaczynał wybieranie pierwszej ,,szóstki” w meczach kadry. Oczywiście, Drzyzga miewał słabsze mecze, w trakcie których popełniał błędy na rozegraniu. Jednak wydaje mi się, że jego doświadczenie jest na tyle duże, że przydałby się w reprezentacji. Nawet jeśli nie byłby podstawowym graczem. Tu wydaje mi się, że zarezerwowane jest to dla Marcina Janusza, który rozgrywa znakomity sezon w ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle.

Serb podkreślił jednak też, że lista nie jest ostateczna i niektórzy zawodnicy mogą być dodawani do kadry, a inni usuwani. Przez co spekuluje się, że właśnie Fabian Drzyzga wróci do kadry na najważniejsze mecze sezonu reprezentacyjne, czyli na Mistrzostwa Świata. Polacy swój udział w tegorocznej Lidze Narodów rozpoczną 8 czerwca. Zmierzą się wtedy z reprezentacją Argentyny. Poniżej pełny terminarz Polaków:

 1. turniej w Ottawie (Kanada):
 • 2022-06-08: Polska – Argentyna
 • 2022-06-09: Polska – Włochy
 • 2022-06-11: Bułgaria – Polska
 • 2022-06-12: Francja – Polska
 1. turniej w Sofii (Bułgaria):
 • 2022-06-22: Polska – Brazylia
 • 2022-06-23: Polska – Kanada
 • 2022-06-25: Polska – Australia
 • 2022-06-26: USA – Polska
 1. turniej (Gdańsk):
 • 2022-07-05: Iran – Polska
 • 2022-07-07: Polska – Słowenia
 • 2022-07-08: Polska – Holandia
 • 2022-07-09: Polska – (rywal nieznany)

Nikolę Grbicia na pewno trzeba pochwalić za to, że w końcu w Polsce wzięto się za odmładzanie kadry. Mamy tak wielu młodych, utalentowanych zawodników, że to najwyższa pora, żeby zacząć ich ogrywać w meczach reprezentacyjnych. Oczywiście, nie wszyscy powołani zawodnicy będą tymi podstawowymi, ale na pewno któryś z nich pozytywnie może zaskoczyć. Tak jak było w zeszłym roku, chociażby z Kamilem Semeniukiem. Tym bardziej biorąc pod uwagę perspektywę Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. I tak jak mówił Marcin Możdżonek, należy się cieszyć, że mamy, tak szeroki skład, że możemy sobie pozwolić na zrezygnowanie z takich zawodników, jak np. Piotr Nowakowski, czy Fabian Drzyzga.

 

Fot.: Twitter/@PolskaSiatkowka

 


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.