Current track

Title

Artist

Background

Piękna skóra zaczyna się od pielęgnacji…

Napisany przez , 11 kwietnia 2021

Właściwa pielęgnacja jest podstawą pięknej i zdrowej cery, pomaga utrzymać skórę w zdrowej kondycji oraz może skutecznie zminimalizować oznaki starzenia.

Pielęgnacja to nie tylko wieczorny demakijaż oraz nałożenie kremu. Zastosowanie odpowiednich kosmetyków jest podstawą, ale równie istotne jest dostosowanie ich pod kątem typu skóry oraz do potrzeb związanych z jej rodzajem. Wyróżniamy cztery podstawowe typy skóry: normalną, suchą i bardzo suchą, tłustą, mieszaną oraz dodatkowe typy: skórę wrażliwą, dojrzałą, trądzikową oraz naczyniową.

Poznaj swoją cerę, czyli jaki mam typ cery?

Cera tłusta charakteryzuje się nadmierną produkcją sebum, które powoduje nadmierne przetłuszczanie się skóry twarzy. Widoczne są rozszerzone pory i zaskórniki, a w dodatku pojawienie się wyprysków czy zmian skórnych jest częste. Atutem są późno pojawiające się zmarszczki.

Cera sucha charakteryzuje się szorstkością oraz matowością. Jest nadmiernie przesuszona i ma obniżoną elastyczność. Towarzyszy jej uczucie „ściągnięcia” przy myciu. Pory są niewidoczne lub bardzo małe. Łatwo ulega podrażnieniom, szczególnie spowodowanym czynnikami środowiskowymi, np. zmianą temperatury.

Cera normalna jest elastyczna oraz miękka. Dobrze ukrwiona, naturalnie różowa oraz promienna. Policzki mogą być najbardziej suchym obszarem twarzy, ale nie są one nadmiernie przesuszone. Ten typ ma najmniejsze wymagania pielęgnacyjne.

Cera mieszana jest połączeniem skóry tłustej oraz normalnej. Lśni i ma tendencję do przetłuszczania w strefie T (między czołem nosem a brodą). Charakterystyczne są rozszerzone pory, liczne zaskórniki oraz nadmierne przesuszanie.

Cera wrażliwa jest tak naprawdę jej stanem. Jest bardzo wymagająca. Ma skłonności do podrażnień, alergii oraz zaczerwienienia. Reaguje negatywnie na stres, suche powietrze z systemów grzewczych, promieniowanie UV. Skóra wrażliwa może występować zarówno przy cerze suchej jak i tłustej.

Cera dojrzała, podobnie jak wrażliwa nie jest typem cery a jej stanem, który chcąc nie chcąc osiągamy z wiekiem. Charakteryzuje się małą elastycznością, traci nawilżenie oraz jędrność, pojawiają się zmarszczki, przebarwienia a kontur twarzy zatraca się.

Cera trądzikowa charakteryzuje się nadmiernym łojotokiem, widocznie rozszerzonymi porami, grudkami, zaskórnikami, krostkami oraz naciekami zapalnymi. Kolor skóry jest szaro-żółty, zaczerwieniony.

Cerze naczyniowej towarzyszy uczucie rozgrzania oraz pieczenia. Naczyńka krwionośne są widoczne oraz rozszerzone.

Jak dbać o skórę? Etapy pielęgnacji.

Na pierwszym miejscu prasuje się demakijaż/oczyszczanie. Zadaniem demakijażu jest usuwanie resztek makijażu z powierzchni twarzy. Oczyszczanie jest niczym innym jak pozbyciem się wszelkich zanieczyszczeń ze środowiska zewnętrznego, kosmetyków, smogu, kurzu itp. ze skóry. Oczyszczamy skórę codziennie rano, jeśli stosujemy makijaż to wieczorną pielęgnację zaczynamy od demakijażu, a następnie oczyszczamy skórę. Jak dokładnie wyglądają te procesy? Wieczorem, gdy, mamy na sobie makijaż stosujemy oczyszczanie dwuetapowe. W pierwszym kroku używamy oleju myjącego, a następnie żelu dedykowanego do naszego typu cery. Gdy nie mamy makijażu stosujemy żel, mleczko lub śmietankę myjącą. Aplikujemy preparat myjący na zwilżone opuszki palców lub całe dłonie i nakładamy ruchami kolistymi i masującymi na całą powierzchnię twarzy. Preparat dobieramy do typu skóry. Żel myjący jest dedykowany dla skóry tłustej, mieszanej oraz trądzikowej. Mleczko stosują osoby z cerą normalną, wrażliwą, naczyniową lub suchą. Śmietanka jest przeznaczona do cery dojrzałej, astroficznej lub mocno ścieńczonej.

Na drugim miejscu naszej pielęgnacji znajduje się tonizacja. Toniki i inne hydrolaty w postaci mgiełek lub lekkich płynów przywracają skórze naturalne pH.

Następnie nakładamy serum, które zastosowane przed kremem wzmacniają jego działanie. Serum musi być dobrane do typu naszej cery.

W późniejszym etapie nakładamy krem. Jest to podstawowy produkt. W nocy odżywiają skórę, regenerują oraz nawilżają, natomiast w dzień przygotowują skórę na przyjęcie makijażu.

W dzień poleca się stosowanie kremów UV, niezależnie od pory roku. Skutecznie chronią naszą skórę przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego.

 

Natalia Suchecka


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.