Pesymistyczne bądź pokrzepiające – recenzja zbioru opowiadań Osamu Dazai zatytułowanego “Liście”

Napisany przez , 16 kwietnia 2022

Może w czasie świąt znajdziecie trochę czasu na lekturę. Jeżeli tak, polecam książkę zatytułowaną „Liście”. Jej autorem jest popularny zaraz po Murakamim japoński pisarz Osamu Dazai, który żył w latach 1909-1948. Jego życie było krótkie i zakończyło się samobójstwem, ale mimo to pisarz zdążył podzielić się swymi doświadczeniami życiowymi w wielu poczytnych w Japonii i na całym świecie utworach, które są uniwersalne i mimo upływu lat nadal aktualne. Jednym z nich są właśnie „Liście” – zbiór kilkunastu opowiadań różnej długości. Ciekawe jest wydanie tej książki, bo przed każdym opowiadaniem umieszczona jest subtelna ilustracja. Ponadto zachowano również oryginalne, japońskie tytuły opowiadań.

Autor wprowadza nas w swój świat w bardzo intymny sposób i zdecydowanie da się odczuć, iż czerpał on inspiracje ze swojego życia i wplatał do fikcyjnych historii ujętych w opowiadaniach swoje własne uczucia. Wiele z tych opowiadań było mocno pesymistycznych, jednak ja sama do pesymistów należę, więc utożsamiałam się z autorem i jego bohaterami. Narracja nie była mdła, wręcz przeciwnie – opowiadania czyta się dobrze i płynnie. Nic nie zniechęca, nie napawa nudą

Najmniej pesymistycznym i najbardziej pokrzepiającym opowiadaniem jest pierwsze, zatytułowane „Biegnij, Melosie”, które zostało napisane na podstawie ballady Friedricha Schillera „The pledge” i jest historią o prawdziwej przyjaźni. Warto dodać, że znalazło się ono w kanonie lektur szkolnych w Japonii. Nie wszystkie opowiadania zawarte w zbiorze są ciekawe (według mnie tytułowe do nich nie należy), ale mimo to uważam, że warto po niego sięgnąć. Uważam również, że zbiór ten nie jest dobry dla czytelników zaczynających przygodę z tym pisarzem, bo mniej ciekawe opowiadania mogłyby zniechęcić do zagłębienia się w jego inną twórczość.