Current track

Title

Artist

Background

Pełnia księżyca przyczyną rozdrażnienia, bezsenności i wysypu grzybów

Napisany przez , 7 kwietnia 2021

Choć pełnia księżyca zdarza się raz na miesiąc, skutki jej oddziaływania odczuwamy nie tylko w ciągu jednej nocy. Wraz z jej nadejściem możemy spodziewać się kłopotów ze snem, rozdrażnieniem, złym samopoczuciem, czy nadmiernym apetytem. Z drugiej strony to dobry czas, by wybrać się na grzyby.

Księżycowi od wieków przypisywano najróżniejsze mistyczne wpływy na świat. Legendy o Srebrnym Globie doprowadziły do powstania przesądów, a te z kolei wykazują się niezwykłym oddziaływaniem na ludzką psychikę. Jednakże część z tych ludowych mądrości okazuje się być realnym efektem widnienia na niebie księżyca w pełni.

Pełnia

Księżyc wpływa nie tylko na przyrodę, pełnia księżyca oddziałuje również na człowieka./ Fot. Julia Krzyżanowska

 

Co wywołuje w nas bezsenność i zaburzenia apetytu?

W 2013 roku naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei przeprowadzili eksperyment na dwóch grupach wiekowych: 20 – 31 lat oraz 57 – 74 lata. Wyniki wzbudziły niemałe zaskoczenie, bowiem okazało się, że podczas pełni księżyca badani spali gorzej, zasypiali 5 minut dłużej niż zazwyczaj i budzili się 20 minut wcześniej. Dodatkowo odczyty bioelektrycznej czynności mózgu udowodniały, że ich sen był o 30% płytszy. Eksperyment przeprowadzany był w szczelnych pomieszczeniach, a więc blask księżyca nie miał wpływu na jakość snu, chociaż to właśnie w okresie, gdy księżyc świeci najjaśniej, organizmy badanych produkowały mniej melatoniny – substancji odpowiedzialnej za regulowanie dobowego rytmu snu.

Wahania poziomu hormonów dotyczą nie tylko melatoniny. Podczas pełni dochodzi także do blokowania syntezy serotoniny, czego skutkiem jest odczuwanie wzmożonego apetytu. Kiperzy i znawcy win uważają okres tej fazy księżyca za korzystny dla poznawania nowych smaków, ponieważ wyostrza się nam zmysł smaku.

 

Dlaczego męczy nas złe samopoczucie i przejawiamy skłonności do agresji?

Wyniki analiz wskaźnika Dow Jones na 24 giełdach na świecie w ciągu ostatnich 100 lat udowodniają, że w fazie pełni inwestorzy mają większe skłonności do podejmowania złych, wręcz irracjonalnych decyzji, o których w innym czasie nawet by nie pomyśleli.

Z policyjnych statystyk wynika, że w krótkim okresie przed i po pełni wzrasta liczba rozbojów, napadów agresji, czy nawet ataków nożowników. Analiza tych danych doprowadziła m.in. do regularnego zwiększania liczby patroli na czas pełni w niektórych angielskich miastach.

Na wszystkie te reakcje znaczny wpływ może mieć niedobór snu, a przez to obniżenie nastroju i w efekcie końcowym odczuwalne rozdrażnienie i rozkojarzenie. Ospałość, brak energii i niemoc do wydajnego działania powodują złe samopoczucie, które sprzyja podejmowaniu złych decyzji i agresywnemu zachowaniu.

 

Czego unikać podczas pełni księżyca?

Przede wszystkim nadmiernego wysiłku. Zmęczenie nie pomoże na zaśnięcie, a niewystarczająca regeneracja utrudni funkcjonowanie następnego dnia. Należy również odłożyć w czasie podejmowanie ważnych decyzji, czy rozpoczynanie nowych projektów i przedsięwzięć. Podjęte działania podyktowane przez zmęczony i rozdrażniony umysł mogą okazać się negatywne w skutkach.

Co robić podczas pełni? Pójść na grzyby

 

Choć brak jest naukowych badań w tym aspekcie, grzybiarze często obserwują ruch księżyca, by zdecydować, kiedy grzybów będzie najwięcej. Hobbiści dzielą się na trzy grupy: jedna uważa, że grzyby najlepiej rosną od nowiu do pełni, druga, że największy wysyp pojawia się dokładnie w dzień pełni, trzecia zaś, że od pełni należy odczekać kilka dni.

Niezależnie od prawdziwości tych założeń, grzybobranie to dobre rozwiązanie na efekty pełni. Nie wymaga dużo energii, zachęca do spokojnego spaceru i zrelaksowania się na świeżym powietrzem, a także nie grozi złymi konsekwencjami.

 

 

Julia Krzyżanowska


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.