Current track

Title

Artist

Background

Paszport Polsatu nie wystarczy, aby wjechać do Chorwacji

Napisany przez , 18 lipca 2020

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że Chorwacja znajduje się poza strefą Schengen, i aby wjechać na jej terytorium potrzebny będzie ważny dowód osobisty lub paszport. Robi to jednak w niecodzienny i zabawny sposób, gdyż dokonuje tego z wykorzystaniem takiej grafiki.

 

Dokumenty podróży

 

Przekraczając granicę państwową Chorwacji, poddani zostaniemy kontroli granicznej. Aby ją przejść, musimy mieć ze sobą ważny dokument tożsamości, taki jak dowód osobisty lub paszport. Nie może to być jednak paszport Polsatu. Taka informacja zamieszczona przez Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych pojawiła się na stronie internetowej gov.pl, czyli oficjalnym serwisie Rzeczypospolitej Polskiej.

Służby graniczne kontrolują wyłącznie dokumenty podróży, takie jak dowody osobiste i paszporty. Żaden inny dokument ani zaświadczenie nie może zostać okazane zamiast ww. dokumentów podróży. Obowiązek ich posiadania dotyczy wszystkich, nawet nieletnich podróżnych. Warto o tym pamiętać, aby nie musieć rezygnować z zaplanowanych i często opłaconych wcześniej wakacji, przez brak odpowiednich dokumentów.

Często za dokument podróży brana jest np. karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), która takim dokumentem nie jest. Podczas przekraczania granicy nie mamy obowiązku jej okazywania. Potrzebna jest ona, podobnie jak inne rodzaje polis ubezpieczeniowych, w przypadku korzystania ze świadczeń zdrowotnych w innych niż Polska krajach Unii Europejskiej, które mają być refundowane. Kartę EKUZ okazujemy jedynie personelowi medycznemu.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Kontynuuj czytanie