Current track

Title

Artist

Background

Obrazy epoki Młodej Polski w Muzeum Narodowym w Kielcach

Napisany przez , 20 grudnia 2019

Na wystawie, która odbędzie się w najbliższą niedzielę tj. 22 grudnia o godz. 12.00 w Muzeum Narodowym w Kielcach zobaczymy dzieła malarskie polskich artystów m. in: Stanisława Wyspiańskiego, Władysława Podkowińskiego, Leona Wyczółkowskiego i Wojciecha Weissa. Prowadzącą spotkanie będzie dr Anna Myślińska pracująca w dziale Malarstwa i Rzeźby dawnej siedziby Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. 

Obrazy, które będą zaprezentowane podczas wernisażu są odwzorowaniem stylów malarstwa epoki Młodej Polski tj. impresjonizmu, secesji, symbolizmu i ekspresjonizmu. Cechami charakterystycznymi malarstwa modernizmu są: odmienne wartości estetyczne, ukazanie nastroju dzieł oraz dbałość o formę dekoracyjną. Jednym z czołowych prekursorów epoki zwanej także jako symbolizm był Stanisław Przybyszewski.

Twórcy młodopolscy sięgali do przekonań filozofów m. in. Arthura Schopenhauera, Friedricha Nietzschego i Henriego Bergsona tworząc według ich założeń katastroficzną wizję zagłady.

Wernisaż o wolnym wstępie jest organizowany w zakresie wydarzeń związanych z otwarciem wyremontowanej Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej, którą będzie można obejrzeć po prezentacji dzieł malarskich.

Warto zaznaczyć, że Muzeum Narodowe w Kielcach jest jednym z czołowych beneficjentów projektu pn. Pałac w muzeum, Muzeum w Pałacu. Ochrona, zachowanie i udostępnienie na cele publiczne zabytków ruchomych i nieruchomych o znaczeniu ogólnopolskim w zakresie Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

 

 

 

 

 

 

 

 


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Kontynuuj czytanie