Current track

Title

Artist

Background

Nowe rozwiązanie zero waste w Polsce

Napisany przez , 4 września 2022

W pierwszym tygodniu sierpnia ruszyły EKOzwroty – udoskonalony projekt InPostu, realizowany wraz z Fundacją Odzyskaj Środowisko. Akcja umożliwia bezpłatne przekazanie niepotrzebnych i zdatnych do użytku przedmiotów potrzebującym. 

EKOzwroty to sposób na pozbycie się zalegających w domach laptopów, telefonów, zabawek, książek czy odzieży. Projekt ruszył jesienią 2021 roku, jednak jego dzisiejsza wersja jest odpowiedzią na oczekiwania rynku.

Od uczestników naszych warsztatów i eventów pojawiało się sporo pytań dotyczących sprzętu, który nadal działa. Faktycznie, jest to wyzwanie, ponieważ z jednej strony jako fundacja edukujemy o gospodarce obiegu zamkniętego, a z drugiej strony nie mieliśmy w Polsce gotowego rozwiązania – mówi prezes Fundacji Odzyskaj Środowisko Krzysztof Kieszkowski – W ten sposób narodziła się wspólna inicjatywa z firmą InPost, która dzięki swoim Paczkomatom udostępnia rozwiązanie do przekazania działających, ale nieużywanych rzeczy.

W sierpniu bieżącego roku projekt został rozszerzamy o zbiórkę m.in zabawek, książek, butów i ubrań. Jak czytamy na stronie fundacji, te ostatnie są zasługą przystąpienia do projektu marki CCC, która już trzeci rok prowadzi akcję „Daj swoim butom drugie życie”.

Rzeczy nadane przez Paczkomaty trafią do Fundacji Odzyskaj Środowisko, gdzie będą weryfikowane i segregowane. Następnie część przedmiotów trafi ponownie na rynek, a część zostanie przekazana na cele społeczne. Przedmioty niespełniające norm i nienadające się do naprawy trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania co umożliwi maksymalny odzysk surowców.

Aby wziąć udział w EKOzwrotach wystarczy przygotować paczkę, wypełnić formularz, odebrać kod na darmową wysyłkę, a następnie umieścić go na paczce i nadać w jednym z ponad 15 tys. Paczkomatów.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.