Current track

Title

Artist

Background

Nierzeczywista codzienność w koreańskich dramach

Napisany przez , 18 kwietnia 2022

Koreańskie dramy zyskują popularnością na całym świecie, zaskakują odbiorcę dobrym scenariuszem, grą aktorską czy wątkami, których czasem nie spodziewa się nikt. Niestety to co widzimy w niektórych produkcjach, jako idealne życie, gdzie nawet po ciężkiej sytuacji można “wyjść na prostą”, nie jest zawsze prawdą.

Na rynku nie brakuje wszelakich gatunków koreańskich dram: romanse, horrory czy przesycone akcją dramaty. W każdej z nich mamy indywidualny scenariusz, gdzie często można zobaczyć życie koreańskiej społeczności z innej perspektywy. Niestety te przesłodzone romanse, czy szybkie awanse w pracy umieszczone w dramie nie są zazwyczaj prawdą. W każdym serialu mamy do czynienia z fikcją, lecz sądzę, że w koreańskich dramach rzeczywistość jest przesadnie załamana. Oczywiście można dostrzec wątki, które moim zdaniem odzwierciedlają prawdziwe życie w Korei Południowej.

Republika Korei znalazła się w ścisłej czołówce krajów, które są przesycone pracoholizmem. Niestety życie koreańczyków nie jest wcale proste z powodu wyrabiania odpowiedniej ilości godzin czy nadgodzin, które czasem są wykańczające. W tym kraju koreańczycy pracują średnio 2740 godzin rocznie, co w skali światowej wynosi aż 57% więcej w stosunku do innych krajówm. W Korei pracodawcy organizują tak zwane wyścigi, aby prześcignąć innych w hierarchii. Każdy chce aby jego firma zyskiwała popularność oraz aby zarobki były lepsze, lecz przesadą jest aby aż tak wykorzystywać swoich pracowników. Istnieje również zasada, że nie można wyjść z pracy przed swoim szefem, co też wpływa na czas przesiadywania w pracy. W związku z pracoholizmem w Korei dochodziło do samobójstw czy zaburzeń psychicznych, które utrudniały życie codzienne w społeczeństwie koreańczyków. Jednak gdy spojrzeć na to ze strony medycznej Korea Południowa ma bardzo niski wskaźnik zużycia środków depresyjnych, dlatego można więc powiedzieć, że niezbyt innych obchodzi czyjeś zdrowie. Masz pracować i koniec. Oczywiście są urlopy dostępne dla pracowników w wysokości 15 dni, lecz zależy to od firmy. To właśnie jeden z przykładów, gdzie w dramie często zostały ukryte te najważniejsze cechy pracy w tym kraju, myślę, że gdyby pokazywano życie koreańskie z innej perspektywy, niektórym otworzyłoby to oczy i nie idealizowali by tak ich życia.

Czym by była Korea bez koreańskich idoli, którzy przyciągają uwagę na ten kraj. Ich życie z perspektywy koreańskiej dramy wygląda na bardzo dobre, ale wszystko ma swoje plusy i minusy. Tutaj największym problemem jest, że w koreańskich dramach wcale nie są pokazywane takie rzeczy jak skandale, sasaeng fani (사생팬) czyli tak zwani psychofani, wykańczające diety czy lata treningów by w końcu zadebiutować. Życie idola zaczyna się od dołączenia do danej wytwórni, w której latami przygotowują się do treningów. Niektórzy są w takich wytwórniach już dobre kilka lat, a nadal nie zadebiutowali. Niestety oni wiedzą, że to się wiążę z wyparciem, przez inną osobę, która lepiej tańczy, śpiewa czy po prostu wygląda. Teraz na koreańskiej scenie można zauważyć już osoby spod roczników 2007, 2008 co kiedyś jeszcze nie były do pomyślenia by tak młode osoby debiutowały. Parcie na sławę w Korei jest wysokie, ale żeby zyskać sławę trzeba posiadać odpowiednie wymiary, wygląd czy umiejętności. Minusem życia idola są diety, które nie tyczą się wszystkich ale jednak istnieją, koreańska idolka Momo z girlsbandu TWICE jadła tylko kostki lodu przed swoim debiutem, ponieważ wytwórnia pod którą się znajduje (JYP) kazała jej schudnąć 7kg przed faktycznym debiutem który miał się odbyć. Idolka opowiedziała o tej historii podczas V-live czyli transmisji na żywo, mówiła tam o tym, że gdy szła spać bała się, że się więcej nie obudzi. Niestety brzmi to strasznie, ale takie są realia życia idoli. Niestety mało wiadomo o dietach innych, niektóre wytwórnie sporo ukrywają aby nie zaszkodzić przede wszystkim sobie. Przejdźmy teraz do sasaeng’ów, czyli psychofanów, którzy napastują swoich idoli lub celowo chcą zniszczyć ich karierę. Przychodzą oni na koncerty czy wydarzenia, gdzie dana grupa idoli ma swoje aktywności, wkradają się na scenę i wręcz próbują zaciągnąć idola by ten był “ich”. Taka sytuacja miała podczas występu Girl’s Generation, gdzie idolka Taeyeon podczas występu została napadnięta przez fana, który chciał ją ukraść. Niektórzy nie zdają sobie sprawy jakie to musi być przeżycie dla danej osoby, czasem takie zachowania pozostawiają traumę na życiu idoli.

Kolejnym ciekawym elementem, który jest widoczny w koreańskich dramach to feminizm. Wiele dram poruszyło ten temat takich jak Search: WWW, Strong Woman Do Bong-soon czy Hotel del Luna. Moim zdaniem to bardzo ważnym temat, ponieważ często kobiety, które są feministkami są wypierane przez społeczeństwo. Nie rozumiem dlaczego kobiety są traktowane w sposób umniejszający, gdy są w stanie czasem zrobić więcej niż przeciętny mężczyzna. W dramie Search: WWW można dostrzec główną bohaterkę, która potrafi zawalczyć o siebie i wcale nie potrzebuje do tego drugiej osoby. Siła kobiet w tej dramie jest idealnie pokazana, można zobaczyć, że kobiety są silne i ambitne. Oczywiście mamy tutaj zachowanie równowagi, gdzie w pracy można dostrzec ich siłę oraz zobowiązania a w strefie prywatnej wrażliwość i delikatność. Niestety feminizm ze strony kobiet często oblega falą hejtu, można tutaj spojrzeć na członkinię Irene z damskiego zespołu Red Velvet, która podczas wywiadu została zapytana o to czy czyta aktualnie jakąś książkę. Idolka odpowiedziała, że aktualnie czyta “Kim Ji-young, urodzona w 1982”, która jest książką stricte feministyczną. Jej męskiej stronie fanów nie spodobało się to i doszło do hejtu na idolkę oraz niszczenia zdjęć z jej podobizną. To tylko pokazuję jak temat feminizmu powinien być poruszany na większa skalę, ponieważ częste niezrozumienie wywołuje nienawiść, którego doświadczyć w tym kraju może każdy.

Ostatnim tematem uwiecznionym w koreańskich dramach, jest małżeństwo. Często pokazane z dobrej strony, gdzie bohaterowie zakochują się w sobie i biorą ślub, lecz istnieją dramy gdzie pokazywane są małżeństwa bez miłości, dla pieniędzy. Dramy wykreowały sobie słodki romans jako temat przewodni, gdzie mimo trudności dana para ma swoje szczęśliwe zakończenie. Oczywiście, że miłość może być dokładnie taka jak ujęta na ekranach, lecz często można spotkać gdzie para pobiera się dla pieniędzy czy dla korzyści w dalszym rozwoju rodzinnej firmy. Uważam, że nie powinno się decydować o kimś i o tym kogo powinien poślubić, ponieważ potem w takich małżeństwach brak intymności, miłości i więzi. Niestety nie można przerwać aranżacji małżeństw, to już w sumie element ich kultury. Uważam, że ten temat powinien być pokazywany również w tych przesłodzonych dramach, aby zobaczyć to też z tej perspektywy, gdzie fabuła jest stricte romantyczna a nie mroczna, gdzie ten wątek występuje.

Podsumowując Korea Południowa powinna wtłoczyć do produkcji więcej koreańskich dram, gdzie ukazana jest społeczność z tej właściwej i prawdziwej perspektywy. Osoby, które idealizują życie koreańskiej społeczności powinny zajrzeć do dram, filmów które faktycznie zawierają elementy faktu np. Parasite, gdzie jest ukazana codzienność biednej i bogatej rodziny mieszkającej w Republice Korei.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


%d bloggers like this: