Niepokorny Stefan Artwiński – konferencja o losach prezydenta już za nami

Napisany przez , 25 października 2019

O losach ostatniego prezydenta Kielc okresu międzywojennego mogliśmy posłuchać podczas konferencji naukowej 24 października w Centrum Edukacyjnym IPN “Przystanek Historia” na ul. Warszawskiej 5 w Kielcach. Spotkanie zorganizowali Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Dyrektor Muzeum Historii Kielc oraz Fundacja imienia Stefana Artwińskiego. Prelegenci prezentowali materiały i odkryte informacje na temat losów przedwojennych, okoliczności śmierci i starań upamiętnienia prezydenta.

Spotkanie zaczęło się punktualnie o godzinie 17. Sala była pełna, a wśród obecnych znaleźli się studenci III roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJK. Po przywitaniu gości można było usłyszeć plany na kolejne spotkania “Życiorysów Niepokornych”. W planach na najbliższe dwa lata są sylwetki postaci takich jak Bolesław Markowski, czy Edward Taylor.

O 17:10 głos zabrała mgr Wiesława Rutkowska – dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach. Tematem jej wystąpienia byli Stefan Artwiński i jego rodzina w świetle źródeł archiwalnych w zasobie Archiwum Państwowego w Kielcach. Jak zaprezentowała dyrektor – informacje o prezydencie można znaleźć nie tylko w Kielcach, ale również w Krakowie, Łodzi, czy Częstochowie. Zaprezentowała odnalezione akty ślubów dziadków Artwińskiego, akty zgonów członków jego rodziny (w tym ojca), akty urodzin jego dzieci, czy też jego odezwy prezydenckie. Zachęcała również do poszukiwań archiwalnych we własnym zakresie podając adres strony www.szukajwarchiwach.gov.pl.

Tuż po wystąpieniu mgr Wiesławy Rutkowskiej, nieco po godzinie 17:30 głos zabrał dr Dariusz Palacz – adiunkt Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach. Przedstawił on Stefana Artwińskiego jako prezesa Okręgu Kieleckiego Związku Strzeleckiego. W swoim wystąpieniu starał się udowodnić dlaczego Stefan Artwiński był osobą niepokorną. O prezydencie wypowiadał się:

Miał to coś, ten mores, to wzbudzanie posłuchu.

Po prezentacji prezydenta jako prezesa Okręgu Kieleckiego Związku Strzeleckiego przyszła pora na temat: Początki okupacji niemieckiej w Kielcach. Tematem tym zajął się Dr Tomasz Domański, główny specjalista Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, parę minut po godzinie 17:50.

Zgodnie z planem konferencji potem przyszła kolej na wypowiedzi dr Pawła Wolańczyka – Losy rodziny Artwińskich i prof. zw. dr hab. Adama Massalskiego – Walka o pamięć o Stefanie Artwińskim po II wojnie światowej. Spotkanie zakończyło się krótką dyskusją na temat wystąpień i odnalezionych źródeł.

Zdjęcia: Damian Ołownia