Current track

Title

Artist

Nie gra? KLIKNIJ TUTAJ

Current show

Poranna gimnastyka

09:30 14:00

Current show

Poranna gimnastyka

09:30 14:00

Upcoming show

Wsłuchaj się!

14:00 18:00

Background

Najobrzydliwszy serial Netflixa? „Nowy smak wiśni” w reżyserii Nicka Antosca i Lenore Zion

Napisany przez , 20 kwietnia 2022

„Nowy smak wiśni” to serial w reżyserii Nicka Antosca i Lenore Zion na podstawie książki Todda Grimsona. Produkcja, dostępna na Netflixie to swoisty powrót do przeszłości oraz wyjątkowa historia, którą z powodzeniem można porównać do największych dzieł Davida Lyncha!

Los Angeles, początek lat 90. Już w pierwszych sekundach filmu poznajemy główną postać serialu – Lisę Novą, początkującą reżyserkę, która marzy o podboju Hollywood. Nakręcony przez nią short przykuwa uwagę słynnego producenta filmowego. Lou Burke, bo tak nazywa się wspomniany producent, to odnoszący sukcesy człowiek, który oprócz trofeów ma także silne poczucie władzy i sprawczości. Mężczyzna w zamian za obsadzenie dziewczyny w roli reżyserki pełnometrażowego projektu, proponuje jej romans. Lisa jednak stanowczo odmawia, co stanowi punkt zapalny do dziejących się dalej wydarzeń. Odtąd bohaterka balansuje na granicy realności i magii, szukając przede wszystkim zemsty na swoim niedoszłym współpracowniku.

http://https://www.youtube.com/watch?v=YnFokyD-yj8&t=13s

 

Mnóstwo w tym serialu postaci, które są odzwierciedleniem problemów współczesnego świata. Lou Burke to uosobienie chciwości i bezwzględności. Lisa obrazuje chorą ambicję i żądzę zemsty. Szczególnie zwróciła moją uwagę także jedna z bohaterek, będąca wspólną znajomą Lisy i Code’a. Mowa o dziewczynie, której twarz obleczona jest w bandaże. Nietypowy element wyglądu zewnętrznego symbolizować może bezsensowną pogoń za pięknem i brak akceptacji dla własnego ciała. Mimo, że jest to postać jedynie epizodyczna, wyjątkowo poruszyła mnie ta kreacja.

Podczas oglądania serialu znalazłam takie momenty, podczas których musiałam odwracać wzrok. Jest to jednak mały minus, który nie przekreśla recepcji „Nowego smaku wiśni” w sensie całościowym. Ten serial to opowieść o zemście oraz nauczka, że każda zdrada ma swoje konsekwencje. Dlaczego produkcję śmiało można porównywać do twórczości Lyncha? Dzieje się tak przede wszystkim przez swobodne operowanie klimatem, charakterystycznym dla lat 90 oraz wszechobecną symboliką, mającą swoje odzwierciedlenie we współczesnym świecie. [8/10]


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.